W Wenezueli brakuje 80 proc. produktów

opublikowano: 30-05-2016, 13:47

W Wenezueli brak ponad 80 proc. podstawowych produktów, m.in. żywności i lekarstw, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Datanalisis.

Z sondażu wynika, że większe braki odczuwają sklepy niż gospodarstwa domowe. Ostatnie badanie dotyczy kwietnia. Wskazuje, że niedobory nasiliły się znacząco.

youtube.com

- Pogorszenie wrosło wykładniczo w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Indeksy spadły w sposób dramatyczny – powiedział Luis Vicente Leon, szef Datanalisis.

Oczekuje, że inflacja sięgnie 450 proc., a siła nabywcza spadnie o co najmniej 40 pkt w porównaniu z 2015 rokiem.

Ostatnie oficjalne dane z grudnia wskazywały na 180,9 proc. wzrost cen.
Kombinacja dużych niedoborów i inflacji zmusiła co najmniej dwie trzecie ludności Wenezueli do zaopatrywania się w dobra podstawowe na czarnym rynku.

Z sondażu wynika, że 86 proc. Wenezuelczyków obarcza winą za niedobory i kryzys lewicowy rząd prezydenta Nicolasa Maduro. Ten twierdzi jednak, że spowodowała go zmowa przedsiębiorców prowadzących „wojnę gospodarczą” ze swoim krajem.

Prezydent Wenezueli wskazuje także na spadek cen ropy, która generowała 96 proc. wpływów walutowych, jako przyczynę pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju.

71,8 proc. uczestników sondażu Datanalisis uważa teorię „wojny gospodarczej” za odległą od rzeczywistości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane