Czytasz dzięki

W Wielkiej Brytanii może zabraknąć gazu

opublikowano: 01-03-2018, 16:03
aktualizacja: 01-03-2018, 16:11

Brytyjski koncern National Grid ostrzegł, że może nie mieć dostatecznej ilości gazu, aby zaspokoić popyt w czwartek. Tłumaczy to warunkami pogodowymi i problemami z podażą.

Koncern ogłosił w czwartek „ostrzeżenie o deficycie gazu”. Problemy mogą mieć głównie przemysłowi odbiorcy kiedy spółka będzie próbowała równoważyć podaż gazu z popytem   dokonując interwencyjnych zakupów. Niedobór gazu szacuje się na ok. 50 mln metrów sześciennych. Spółka zapewnia, że  odbiorcy indywidualni nie będą mieli problemów z dostawami.

Głównym powodem problemów z gazem jest pogoda. Fala mrozu spowodowała zwiększony popyt na paliwo. Spowodowała także problemy z dostawami gazu do Wielkiej Brytanii z Norwegii, Holandii i Belgii. Co gorsza przemysł nie ma już możliwości skorzystania z gazu zgromadzonego w zbiornikach Rough na Morzu Północnym, zamkniętych w ubiegłym roku ze względów bezpieczeństwa. Oznacza to, że Wielka Brytania zależna jest od importu. Dodatkowo ujawniły się negatywne skutki pozostawienia w kraju tylko  elektrowni gazowych i zamknięcie węglowych.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane