W WIG20 najwięcej zyskało Dino Polska

  • PAP
opublikowano: 11-09-2019, 18:19

W środę na warszawskim parkiecie panował zróżnicowany obraz – WIG20 i WIG zwyżkowały, pozostałe indeksy straciły. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę Dino Polska, Santander Bank Polska i Lotos.

Na środowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,1 proc. do 2.189,21 pkt., WIG zwyżkował 0,1 proc. do 57.949,46 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,2 proc. do 3.815,31 pkt., a sWIG80 spadł 0,1 proc. do 11.583,59 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 749 mln zł, z czego 668 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

DAX zyskał 0,69 proc., a S&P500 zwyżkował 0,27 proc. o 17.20.

WIG20 po otwarciu wszedł w fazę trendu wzrostowego, którą zakończył ok. godz. 11.00 po osiągnięciu ok. 2.200 pkt., a następnie do końca sesji zniżkował, by zakończyć sesję minimalnie powyżej wtorkowego zamknięcia.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA miały miejsce zwyżki, najsilniejsze na parkietach rosyjskim, czeskim i tureckim.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: Dino Polska – w górę o 5,1 proc., Santander Bank Polska – ze zwyżką o 2,3 proc. i Lotos – wzrost o 2,3 proc. Zwyżkowała także cena CD Projekt – o 1,2 proc.

Kurs Dino Polska ustanowił historyczne maksimum - od początku roku cena akcji handlowej spółki wzrosła o ok. 67 proc.

W trakcie sesji na rynek napłynęła informacja agencji Bloomberg, że analityk DM BOŚ Tomasz Rodak obniżył rekomendację dla akcji CD Projekt do „trzymaj” z „kupuj”, wyznaczając cenę docelową na poziomie 259 zł.

Wśród spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: Cyfrowy Polsat – w dół o 2,3 proc., mBank – ze spadkiem o 1,1 proc. i PZU – ze zniżką o 1,0 proc.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Ciechu – wzrost o 7,9 proc., Bogdanki – w górę o 5,5 proc. i Celon Pharmy – ze zwyżką o 3,9 proc. Zwyżkowała także cena Echo Investment – o 0,3 proc.

We wtorek po sesji Ciech poinformował, że EBITDA znormalizowana w II kw. 2019 roku wyniosła 175,7 mln zł wobec 174,1 mln zł konsensusu PAP Biznes, a zysk netto jednostki dominującej Ciechu wyniósł 19,4 mln zł.

Analityk DM Trigon Michał Kozak ocenił w raporcie porannym, że „wyniki oczyszczone są o 7 proc. wyższe od naszej prognozy i od oczekiwań rynkowych – stąd reakcja może być lekko pozytywna”.

Jego zdaniem, „struktura wyników wskazuje na lepszy odczyt w sodzie i nieco słabszy w organice, od naszych prognoz. Wynik raportowany był niższy o komunikowany dwa dni temu one-off w postaci odpisu w Rumunii i rezerwę na program motywacyjny (nie skorygowano w EBITDA znormalizowanej)".

Prezes zarządu Ciechu Dawid Jakubowicz w wywiadzie dla PAP Biznes wskazał, że w trzecim kwartale sytuacja na rynkach, na których działa grupa - jest dobra. Wyjątkiem jest segment automotive, na którym jednak grupa ma niewielką ekspozycję.

"Widzimy lekkie odbicie w Chinach, widzimy silny popyt na sodę i sód, widzimy dobre ceny. Patrzymy optymistycznie na trzeci kwartał” – powiedział prezes Jakubowicz.

W trakcie sesji Echo Investment podało, że Echo-Opolska Business Park, spółka zależna Echo Investment, zawarła z EPP Development 6 przyrzeczoną umowę sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład kompleksu biurowego O3 Business Campus położonego w Krakowie - cena sprzedaży wyniosła 40,3 mln euro.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Auto Partner – spadek o 15,2 proc., Trakcji – w dół o 7,7 proc. i Benefit Systems – ze zniżką o 6,2 proc.

We wtorek po sesji spółka Auto Partner podała szacunkowe wyniki finansowe za II kw. 2019 - na poziomie skonsolidowanym miała 392,9 mln zł przychodów ze sprzedaży (spadek o 29,5 proc. rdr), 19,2 mln zł zysku na działalności operacyjnej (-13,2 proc. rdr) i 13,5 mln zł zysku netto (-23,9 proc.).

Z prognoz analityków wynikało, że grupa uzyska 392,0 mln zł sprzedaży, 27,4 mln zł zysku na działalności operacyjnej, 29,8 mln zł zysku EBITDA i 20,1 mln zł zysku netto.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane