W wyniku katastrof gospodarki tracą miliardy dolarów

opublikowano: 22-01-2019, 14:47

Największe straty powodują żywioły. Polsce w zeszłym roku najbardziej doskwierała susza.

394 przypadki naturalnych katastrof, które wydarzyły się na świecie w 2018 r., spowodowały straty gospodarcze w wysokości 225 mld USD – wynika z raportu opublikowanego przez Aon, globalną korporację doradzającą w dziedzinach takich jak ryzyko, emerytury i zdrowie. Programy ubezpieczeniowe z sektora prywatnego oraz sponsorowane przez państwo pokryły 90 mld USD. Oznacza to, że luka ubezpieczeniowa, czyli część strat gospodarczych nieobjętych ubezpieczeniem, wyniosła 60 proc. i była najniższa od 2005 r.

W zeszłym roku szkody najczęściej powodowały tropikalne cyklony – w latach 2017-18 straty gospodarcze wniosły 653 mld USD, a szkody ubezpieczeniowe 237 mld USD. Pożar, który w zeszłym roku strawił północną i południową Kalifornię, spowodował straty rzędu 12 mld USD. Europie natomiast najbardziej doskwierała susza na północy kontynentu — 9 mld USD strat gospodarczych i 300 mln USD szkód ubezpieczonych, powodzie we Włoszech i Austrii — odpowiednio 5 mld USD i 751 mln USD, orkan Friederike w centrum i na zachodzie kontynentu — 2,5 mld USD i 2,1 mld USD oraz śnieżyce — 1,6 mld USD i 700 mln USD.

Z analizy firmy Aon wynika, że Polska była jednym z najbardziej dotkniętych suszą krajów. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika że, w niektórych częściach kraju zanotowano mniej niż 400 mm opadów w ciągu roku. 2018 r. należał do jednych z najcieplejszych, jakie do tej pory zanotowano.

„W ubiegłym roku Polska nie odnotowała powodzi na dużą skalę. Największe wezbranie wód nastąpiło 18 i 19 lipca, z pierwszymi falami w Tatrach i Gorcach oraz szacunkowymi kosztami gospodarczymi w wysokości 75 mln USD. Znaczące szkody w środkowej Polsce wyrządził także silny wiatr 21 czerwca. Jednak zakres tych wydarzeń nie zbliżył się do katastrofalnych rozmiarów nawałnicy derecho w sierpniu 2017 r., a ubezpieczyciele w Polsce zmierzyli się ze znacznie niższym poziomem wypłat niż w ubiegłym roku” – komentuje cytowany w komunikacie Michał Lörinc, analityk należącego do Aon's Impact Forecasting zespołu Catastrophe Insight.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KWS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

, Raport