W wyrokach 2:0 dla lidera wyścigu

Jacek Zalewski
opublikowano: 17-06-2010, 00:00

Gdyby ktoś zapomniał, to uprzejmie przypominam, że w najbliższą niedzielę odbywa się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Kampania jest niemrawa, kandydaci błąkają się po kraju, gdzieś tam z kimś się spotykają, ukazują się nawet jakieś spoty telewizyjne — ale tak naprawdę wszystko toczy się gdzieś na uboczu. I w sumie to dobrze, po katastrofie smoleńskiej wszyscy takiej właśnie kampanii się domagali. Na całe szczęście poszedł w kąt polityczny nekromarketing, który bezpośrednio po wawelskim pogrzebie Lecha Kaczyńskiego naprawdę Polsce groził.

W tej sytuacji trudno się dziwić, że sztaby wyborcze tak się pasjonują tematem zastępczym, czyli procesami prowadzonymi w szybkim trybie wyborczym. Wczoraj Bronisław Komorowski dwukrotnie wygrał z Jarosławem Kaczyńskim. Kandydat PiS otrzymał nakaz przeprosin za rozpowszechnianie informacji, jakoby kandydat PO chciał prywatyzacji służby zdrowia. Okazało się, że marszałek Sejmu opowiada się jedynie za komunalizacją, czyli przekazywaniem placówek samorządowi terytorialnemu, a nie za prywatyzacją. Pozew w odwrotną stronę został oddalony. Ten sądowy rezultat 2:0 teoretycznie nie ma żadnego przełożenia na wynik w urnach wyborczych, ale niewątpliwie podbudowuje psychicznie lidera wyścigu. Bronisław Komorowski liczy, że znowu odskoczy na bezpieczną odległość.

Na razie mamy jeden pewnik — rozstrzygająca będzie dopiero druga tura 4 lipca. Osiągnięcie Aleksandra Kwaśniewskiego z roku 2000, gdy wygrał drugą kadencję za pierwszym podejściem, jest obecnie w Polsce niemożliwe do powtórzenia. Abstrahując od ówczesnych okoliczności i stawki kandydatów, taka sztuka może udać się tylko prezydentowi urzędującemu, ubiegającemu się o reelekcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu