W zachodniej Europie spadki indeksów

  • PAP
opublikowano: 21-04-2020, 09:44

Na giełdach w zachodniej Europie indeksy spadają, podobnie jak wskaźniki na rynkach w Azji i kontrakty na amerykańskie indeksy. Inwestorów niepokoi to, co dzieje się w ostatnich dniach na rynku naftowej i informacje dotyczące stanu zdrowia przywódcy Korei Północnej. Uwagę graczy przyciągają dane kwartalne kolejnych spółek - podają maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe spada o 1,1 proc. To pierwszy spadek indeksu od 4 sesji. Zniżkom przewodzą aktywa spółek naftowych i gazowych.

Akcje firmy Stora Enso zyskują 4 proc. po danych za I kw. Operacyjny EBIT wyniósł 180,0 mln euro wobec prognoz rynkowych na poziomie 134,5 mln euro.

Avanza rośnie o 4,8 proc. po wynikach za I kw. Zysk netto spółki wyniósł 305 mln szwedzkich koron, po wzroście rdr o 250 proc. Zysk operacyjny wyniósł 543 mln koron, o 102 proc. więcej rdr.

Nordic Semiconductor zyskuje 7,5 proc. po wynikach za I kw. Przychody firmy wyniosły 70,2 mln USD. Spółka spodziewa się w II kw. przychodów w przedziale 75-85 mln USD.

Warstila tanieje o 3,7 proc. po danych za I kw. EBIT wyniósł 56 mln euro, a zysk na akcję wyniósł 0,05 euro.

BHP Billiton tanieje o 4,6 proc. po aktualizacji kwartalnych wyników produkcji.

Koncern Danone zniżkuje w reakcji na odstąpienie spółki od swoich wcześniejszych celów na 2020 r. - z powodu pandemii koronawirusa.

Inwestorzy śledzą rozwój wypadków na rynku naftowym po tym, gdy cena ropy naftowej w USA w kontraktach na maj podczas poprzedniej sesji "zjechała jak po spirali" do minus 40 USD za baryłkę. Teraz surowiec zyskuje 88 proc. i kosztuje minus 4,29 USD za baryłkę.

Na rynkach analizowane są informacje dotyczące stanu zdrowia przywódcy Korei Północnej.

Kim Dzong Un ma znajdować się "w poważnym stanie" po przebyciu operacji - podała we wtorek amerykańska sieć telewizyjna CNN, powołując się na anonimowego przedstawiciela rządu USA. Wiadomości tej nie potwierdziły źródła chińskie i Korei Płd.

Rząd Korei Południowej poinformował, że bada te doniesienia i nie może na razie ich potwierdzić. Anonimowe źródła w Seulu twierdzą, że stan zdrowia Kim Dzong Una nie jest poważny.

Analitycy wskazują, że sprzeczne doniesienia wprowadzają na globalne rynki kolejny powód do większej niepewności, bo to wiąże się z możliwym kryzysem przywództwa w Korei Północnej.

"Jest niepewność co do tego, kto mógłby zastąpić Kima w Korei Północnej. To wielka niewiadoma" - mówi Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Adsia Pacific.

Dodaje, że stan zdrowia Kima może być jednak taki, jak w tym najgorszym scenariuszu. "To wywołuje nerwowość na rynkach" - dodaje.

Kontrakty na indeksy w USA spadają po 0,16-0,65 proc.

W Azji Nikkei 225 stracił 1,97 proc., a Kospi w Korei Południowej zniżkował o 1,00 proc.

Na rynku walutowym euro kosztuje 1,0837 USD, niżej o 0,3 proc., a japoński jen zyskuje 0,2 proc. do 107,43 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST bez zmian wynosi 0,61 proc., a 10-letnich bundów rośnie o 2 pb do -0,47 proc.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 88,01 proc. do -4,51 USD, a Brent na ICE traci 7,55 proc. do 23,64 USD/b.

Złoto bez zmian kosztuje 1.696,28 USD za uncję.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane