Wachlarz wsparcia dla biznesu

opublikowano: 11-11-2019, 22:00

Prace B+R, innowacje — m.in. na to mogą zdobyć granty firmy z Mazowsza. Nie brakuje też preferencyjnych pożyczek.

W obecnej ofercie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) są m.in. dotacje wpierające przedsiębiorstwa i powiązania kooperacyjne w realizacji badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych. Granty pochodzą z działania 1.2 „Działalność badawczo-rozwojowa” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM). W puli jest ok. 4,4 mln zł.

— Pieniądze unijne są przeznaczone dla firm, które mają już doświadczenie w prowadzeniu prac B+R. Na większe wsparcie mogą liczyć mikro- i mali przedsiębiorcy. Ponadto wyższe dotacje są przewidziane na badania przemysłowe niż prace rozwojowe — mówi Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.

Elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe, które stanowią nie więcej niż 20 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do 15 stycznia. Natomiast na firmy, które przeszły przez sito Komisji Europejskiej i mają certyfikat Seal of Excellence, czekają granty w kolejnej odsłonie konkursu z działania 1.2 „Działalność badawczo-rozwojowa” RPO WM. Przyznanie tych pieniędzy przedsiębiorcom, którzy zgłoszą się do programu, jest niemal pewne. Ich projekty są nowatorskie i potwierdzone Pieczęcią Doskonałości. Jeszcze w tym miesiącu mazowieckie firmy będą mogły powalczyć o dotacje, dzięki którym wprowadzą na rynek niesztampowe produkty i usługi będące efektem prac B+R.

— Granty pomogą przedsiębiorcom wdrożyć wyniki prac badawczych. Pokryją m.in. koszty rozbudowy firm związane z wprowadzaniem na rynek nowych produktów i usług. Dotacje sfinansują również zmiany w procesach produkcyjnych i sposobie świadczenia usług — wyjaśnia Mariusz Frankowski.

Nie zabraknie również pożyczek dla MŚP, w tym dla start-upów. Zachętą do ubiegania się o tego typu wsparcie są m.in. preferencyjne warunki finansowania, w tym niższe oprocentowanie i dłuższy okres spłaty kapitału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy