Wakacje na rynku papierów dłużnych

CERA
09-08-2001, 00:00

Wakacje na rynku papierów dłużnych

W okresie wakacyjnym zmniejszyła się ilość pozaskarbowych papierów dłużnych. Rynek odnotował nieznaczny 3-proc. spadek wartości (stan na dzień 31 lipca br.). Najbardziej widoczne jest to w sektorze KDP, gdzie łączna kwota zadłużenia z tytułu emisji w ciągu dwóch tygodni spadła o 4,9 proc. i wynosi 11 422,3 mln zł.

Na rynku obligacji średnio- i długoterminowych obserwujemy stały, powolny wzrost. Wyjątkiem są komunalne papiery dłużne (powyżej roku), których wartość w ostatnich dwóch tygodniach zwiększyła się aż o 7,9 proc. Na rynku pojawiły się nowe emisje Chojnic, Kunic, Leszna i Szczecina. Także powiat płocki wprowadził już swoje papiery na rynek.

Obecnie na rynku znajduje się 98 emisji gmin i miast oraz 8 emisji powiatów, a wartość rynku szacowana jest na 1108 mln zł. Jeszcze w tym roku 25 gmin chce rozpocząć swoje programy emisji obligacji, podczas gdy podobne plany ma tylko 12 firm. Trwają też przygotowania do emisji pierwszych obligacji województw: małopolskiego i wielkopolskiego, o łącznej wartości ponad 120 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: CERA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wakacje na rynku papierów dłużnych