Wakacje poprawiły nastrój mikrofirmom

opublikowano: 02-07-2013, 00:00

Większość mikroprzedsiębiorców spodziewa się wzrostu obrotów, będzie zatrudniać i planuje inwestycje

Rośnie optymizm mikroprzedsiębiorców. Prawie połowa z nich (48 proc.) w tym roku spodziewa się wzrostu obrotów — wynika z badania Idea Banku na próbie 1 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą, z których 36 proc. nie zatrudnia pracowników, 47 proc. zatrudnia poniżej 5 pracowników, 93 proc. działa w branży usługowej, a 7 proc. w produkcyjnej.

W I kwartale br. takim optymizmem pałało43 proc. badanych. Teraz optymistów jest więcej pomimo braku pozytywnych prognoz dla kondycji gospodarki. Powodem może być fakt, że mikrobiznes nie jest aż tak, jak większe firmy, zależny od zjawisk ogólnogospodarczych.

— Dla przedsiębiorcy, który prowadzi osiedlowy sklep spożywczy, większym zagrożeniem będzie otwarcie w sąsiedztwie dużego marketu niż pogorszenie koniunktury w całej gospodarce — zauważa Dariusz Makosz, członek zarządu Idea Banku.

Do tego zaczęły się wakacje, które dla wielu firm usługowych są najgorętszym okresem w roku. Mikrofirmy chętniej niż kwartał wcześniej będą też inwestować. Ostatnio prawie dwie trzecie badanych (61 proc.) nie planowało inwestycji w środki trwałe, a teraz tylko jedna trzecia (32 proc.).

Z tych firm, które mają plany w zakresie inwestycji, najwięcej zainwestuje w samochody (24 proc.), sprzęt (20 proc.) i maszyny do produkcji (12 proc.). Mikrofirmy w większości nie będą też zwalniać — zwolnienia planuje tylko 4 proc. badanych. Natomiast aż 43 proc. mikrusów chce zatrudniać.

— Widać przy tym wyraźną zależność między oczekiwaniami dotyczącymi obrotów a planami dotyczącymi zatrudnienia w firmie — przedsiębiorcy spodziewający się wzrostu wartości zamówień wykazują większą skłonność do zwiększania zatrudnienia — zauważa Katarzyna Siwek z Tax Care.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane