Wakacyjna pauza

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 13-08-2021, 11:33

Rynek zastygł w miejscu w wąskim paśmie wahań - w przestrzeni G-10 najsłabszy wobec dolara jest funt, który traci zaledwie 0,06 proc., a najsilniejszy jen z wynikiem 0,11 proc.

Widoczne jest wyczekiwanie na nowe impulsy, chociaż te raczej nie pojawią się dzisiaj - kalendarz dla USA jest ubogi: o godz. 14:30 poznamy lipcową dynamikę cen importu i eksportu, a 90 minut później wstępne szacunki indeksu nastrojów konsumentów. Kluczowy punkt kalendarza to sympozjum FED w Jackson Hole, które rozpocznie się za niecałe 2 tygodnie. Wokół tego wydarzenia mogą być znów budowane oczekiwania przekładające sie na umocnienie dolara.

W temacie banków centralnych uwagę zwraca ruch meksykańskiego Banxico, który zgodnie z oczekiwaniami zdecydował o podwyżce stóp procentowych o 25 p.b. do 4,50 proc. Decydenci dali do zrozumienia, że potrzebna może być kolejna, ale uwagę zwraca brak jednomyślności w ostatniej decyzji (3-2). Z kolei Bank Czech opublikował minutki z sierpniowego posiedzenia z których wynika, że można spodziewać się dalszego zacieśnienia polityki w drugiej połowie 2021 r.

OKIEM ANALITYKA – wakacyjna pauza

Piątkowe zmiany na rynkach przypominają nam, że mamy wakacje. Jeszcze dwa dni temu duże emocje wywoływała inflacja CPI w USA, a w Polsce wydarzenia w Sejmie. Dzisiaj nawet złoty jest senny, a publikacja danych GUS o inflacji CPI i PKB zbytnio go nie ożywiła. Niemniej zdołał on utrzymać widoczne wczoraj nieznaczne odreagowanie, które można przypisać powrotowi dyskusji nt. jesiennej podwyżki stóp o 15 p.b. w wydaniu RPP, po tym jak wczoraj takiego ruchu w listopadzie nie wykluczył prof. Jerzy Kropiwnicki. Rynkowe wyciszenie może być jednak chwilowe. Wprawdzie kalendarz na przyszły tydzień to głównie wydarzenia wokół walut Antypodów - zapiski RBA, posiedzenie RBNZ z możliwą pierwszą podwyżką stóp procentowych - ale ważne będzie to jak duży balon oczekiwań zostanie zbudowany wokół dolara przed rozpoczynającym się 26 sierpnia sympozjum FED w Jackson Hole. Reasumując, dzisiaj mamy przerwę we wcześniejszych trendach, na wyraźniejszy zwrot być może zaczekamy do przełomu sierpnia i września.

Relatywnie silne peso

Ruch Banxico o 25 p.b. do 4,50 proc. był oczekiwany, niemniej konsekwencja Meksykanów w zacieśnianiu polityki monetarnej sprawia, że peso jest w tym roku jedną z ciekawszych walut. Na dziennym układzie USDMXN uwagę zwraca konsolidacja, która trwa już kilka miesięcy, ale bliżej dolnej, niż górnej bariery. Czy to sygnał, że możemy wybić wsparcie 1,1955-75? To może być trudne, zwłaszcza w kontekście zmian na jakie może się zdecydować na jesieni FED. Niemniej, gdyby sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia rozczarowało dolarowe byki, to taki scenariusz (na jakiś czas) mógłby mieć miejsce.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane