Wakacyjne nastroje na GPW

Piątkowy handel przebiega przy niewielkich zmianach indeksów.

Wakacyjne nastroje zapanowały na warszawskiej giełdzie. Przy niskich obrotach WIG20 spada o 0,3 proc., a aktywności inwestorów nie pomagają świętujący Amerykanie. W środę handel za oceanem był skrócony, wczoraj obchodzono Dzień Niepodległości, a dzisiaj wciąż nie oczekuje się gremialnego powrotu inwestorów.

Choć spadki głównego indeksu pozostają umiarkowane, to jednak na plusie pozostaje jedynie pięć spośród dwudziestu blue chipów. Do spadków wracają notowania PGE (-1,0 proc.), które jeszcze w ubiegłym tygodniu znalazły się na historycznym minimum. Do „niedoważaj” z ceną docelową zaledwie 13,3 zł zalecenie dla spółki obniżył bank JP Morgan. To oznacza jeszcze 14 proc. potencjał spadków. Po trzech dniach zwyżek w korektę wpadł kurs PZU (-0,7 proc.). W raporcie „Wielkość (dywidendy) ma znaczenie” kupno akcji spółki zalecił DM PKO BP. Cena docelowa to 465 zł.

Spokojnie po okresie podwyższonej zmienności zrobiło się także  segmencie średnich spółek. mWIG40 zyskuje 0,1 proc., a sWIG80 traci 0,4 proc. Poniżej przegląd wiadomości z szerokiego rynku.

Najwyżej od tygodnia znalazły się notowania Polimex Mostostalu (+4,4 proc.). Emitent porozumiał się z wierzycielami w sprawie rozłożenia na raty odsetek, których nie był w stanie spłacić w terminie, przypadającym na ubiegły tydzień.

Całość strat z przeceny sprzed dwóch tygodni odrobił Ciech (+0,6 proc.). Spółka zależna emitenta domaga się od kontrahenta, Air Products, 162 mln zł odszkodowania. Wcześniej to Air Products zażądało 99 mln zł zadośćuczynienia.

Tuż przy historycznych maksimach zastygły notowania Action (+0,5 proc.). Emitent jest w trakcie tworzenia w Niemczech spółki na bazie aktywów dystrybutora sprzętu IT, który ogłosił upadłość. Szybko rosnąca linia trendu, opisująca tegoroczne zwyżki, znajduje się na wysokości 31,9 zł. To wskazuje, że konsolidacja przed kolejnym wybiciem w górę może jeszcze potrwać.

Z miesięcznego minimum odbijają się notowania Rafako (+2,8 proc.). Spółka negocjuje końcowy kształt ugody ze spółkami z grupy Alstom, w sprawie m.in. rozliczeń finansowych i współpracy przy inwestycji w elektrowni Opole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Wakacyjne nastroje na GPW