Wal-Mart potentatem energetyki solarnej

opublikowano: 25-10-2013, 21:05

Największy na świecie detalista, amerykański koncern Wal-Mart Stores jest dominującym graczem na amerykańskim rynku energetyki odnawialnej, donosi Bloomberg. Chodzi o moc zainstalowanych systemów przekształcających energię słoneczną w prąd.

Panele słoneczne, które zlokalizowane są przede wszystkim na dach supermarketów sieci są obecnie w stanie wytworzyć 89 MW energii, wynika z danych Solar Energy Industries Association. Wystarcza to do zasilenia w prąd ponad 22,5 tys. amerykańskich domów.

Wyświetl galerię [1/3]

Źródło: Solar Energy Industries Association

Potencjał jakim dysponuje Wal-Mart zwiększył się w II kwartale  2013 r. o 40 proc. i jest prawie dwa razy większy niż w przypadku wicelidera tego segmentu, sieci magazynów Costco, gdzie klienci mogą nabywać towary w opakowaniach zbiorczych.

To także więcej niż wynosi produkcja tego typu energii w 38 stanach USA i więcej niż produkowały całe Stany Zjednoczone w 1987 r.

Choć ma tak dominującą pozycję Wal-Mart ma jeszcze sporo miejsca na rozwój w energetyce solarnej. Według danych Environmental Protection Agency, energia odnawialna ma jedynie 4-proc. udział w ogóle zużytej przez spółkę energii.

Rosnąca popularność takiego wytwarzania prądu skusiła ostatnio szwedzki koncern IKEA, największego na świecie sprzedawcę mebli i sprzętu do wyposażenia domów. Firma planuje w przyszłym roku rozpocząć sprzedaż systemów paneli słonecznych w Wielkiej Brytanii. Koszt zestawu o mocy 3,36 kW ma wynieść 9,2 tys. USD.

Dla firm, które przed kilkoma laty brały pod uwagę wykorzystanie energii słonecznej na swoje potrzeby, ale nie podjęły takiej decyzji, być może nadszedł czas na rewizję stanowiska. Ceny paneli spadły od 2011 r. o 60 proc. zaś średni koszt projektu zainstalowanych paneli obniżył się o 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Wal-Mart potentatem energetyki solarnej