Wałbrzych pożyczy z EBI 60 mln zł

opublikowano: 06-09-2018, 22:00

Dolnośląskie miasto dostało kredyt na rewitalizację — poinformował europejski bank.

Postindustrialny krajobraz Wałbrzycha — drugiego pod względem wielkości miasta na Dolnym Śląsku — pomoże zmienić kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). W tym tygodniu samorząd podpisał z unijnym bankiem umowę kredytową wartości 60 mln zł. Pieniądze mają sfinansować projekty rewitalizacyjne, w tym remonty i budowę dróg, inwestycje w obiekty publiczne, budowę mieszkań komunalnych oraz poprawę efektywności energetycznej (np. dzięki modernizacji budynków). Część programu rewitalizacji dotycząca efektywności energetycznej ma pochłonąć aż jedną trzecią finansowania.

— Gospodarka Wałbrzycha była oparta na górnictwie i innych gałęziach przemysłu przez ponad 500 lat, aż do lat 90., kiedy zamykano zakłady, a mieszkańcy zaczęli emigrować. Od tego czasu udało się częściowo odbudować miasto, ale wciąż jest podzielone na wielu płaszczyznach — społecznej, geograficznej i kulturowej — powiedział podczas podpisywania umowy Roman Szełmej, prezydent Wałbrzycha.

Łącznie na pożyczki dla Wałbrzycha bank uruchomi120 mln zł. Drugą transzę — 60 mln zł — miasto wykorzysta prawdopodobnie przed 2020 r.

— W Europie i w Polsce mamy przykłady miast, w których gospodarce dominowało górnictwo, a dzięki programom odnowy zyskały nowe życie. Wałbrzych może stać się kolejnym, w którym to się uda — mówi Vazil Hudák, wiceprezes EBI ds. Polski i innych krajów objętych polityką spójności UE.

Wałbrzych jest pierwszym miastem, które otrzymało bezpośredni kredyt od EBI w ramach tzw. planu Junckera. To pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który jest finansowym ramieniem planu Junckera, wdrażanego przez Komisję Europejską od 2015 r. Dotychczas dla Polski W ramach EFIS unijny bank dofinansował kredytami już 34 projekty w Polsce o łącznej szacunkowej wartości ponad 34,2 mld zł. Trafiły one głównie do spółek, ale sfinansowały też osiem projektów rządowych, np. budowę Trasy Łagiewnickiej.

W projekty miejskie EBI zainwestował w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat, do czerwca tego roku, około 11,7 mld zł, współpracując z 28 samorządami. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu