Wałbrzyska strefa harowała w wakacje

opublikowano: 15-09-2016, 22:00

Do 16 zezwoleń z półrocza Invest-Park dodał 9, w tym tak duże jak SCA Hygiene za 85 czy Skamol za 42 mln zł.

Przed wakacjami Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park (WSSE), mówił, że spółka prowadzi zaawansowane rozmowy z 10 inwestorami. Wakacje były pracowite i strefa wydała dziewięć zezwoleń. Najnowsze dostały firmy Skamol Polska i Ato. Skamol to duński producent płyt silikatowych do izolacji stosowanych m.in. przy zabudowie kominków. Do końca 2018 r. za 42 mln zł wybuduje fabrykę w Opolu. Ato, polski producent elementów reklamowych, m.in. banerów świetlnych i podświetlanych kasetonów, stelaży, lad czy zabudowy ścian, zrealizuje drugą inwestycję w Kaliszu.

Wyda 6 mln zł i zatrudni 6 osób, co oznacza, że łączne nakłady firmy wyniosą 14 mln zł, a zatrudnienie — 36 osób. Największą inwestycję — za 85 mln zł — planuje w strefie SCA Hygiene, producent artykułów higieny osobistej. W pierwszym półroczu WSSE wydała 16 zezwoleń (siedem nowych firm i dziewięć reinwestycji), w których przedsiębiorcy zapowiedzieli 443,2 mln zł inwestycji,stworzenie 423 miejsc pracy i utrzymanie 2,9 tys.

Pod względem liczby zezwoleń strefa zajęła drugie miejsce wśród 14 stref, po mieleckiej, a pod względem nakładów była szósta. To na pewno się zmieni, bo to do wałbrzyskiej strefy trafi projekt Daimlera, który zbuduje w Jaworze fabrykę silników do mercedesów za około 500 mln EUR. Tereny należą do Legnickiej SSE, ale rząd zdecydował, że obsługą niemieckiego koncernu zajmie się „bardziej doświadczona” strefa wałbrzyska, na której terenach fabrykę wybudował Volkswagen.

Z informacji „PB” wynika, że chodziło nie o doświadczenie, lecz o wydatki konieczne do przygotowania działki, na które legnicka strefa nie mogła sobie pozwolić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane