Walcownia drugi raz w rękach sądu

Maria Trepińska
opublikowano: 23-01-2007, 00:00

1 lutego wraca na wokandę sprawa upadłości Walcowni Rur Jedność. Każdy scenariusz jest jeszcze możliwy.

1 lutego wraca na wokandę sprawa upadłości Walcowni Rur Jedność. Każdy scenariusz jest jeszcze możliwy.

Nadal niepewny jest los Walcowni Rur Jedność (WRJ), której budowa wlecze się już blisko 30 lat. Jesienią Sąd Rejonowy w Katowicach oddalił dwa wnioski o ogłoszenie upadłości firmy — zarówno likwidacyjnej, jak i układowej. Sędzia uznał, że siemianowicka spółka nie ma pieniędzy m.in. na pokrycie kosztów syndyka.

Decyzję tę zaskarżyły zarządy WRJ i Enpolu, generalnego wykonawcy inwestycji.

— Po rozpatrzeniu zażalenia przez sąd okręgowy sprawa powraca do ponownego rozpoznania — mówi Eugeniusz Majza, dyrektor Enpolu, udziałowiec WRJ, który wnioskował o ogłoszenie upadłości układowej.

Dwa scenariusze

Na 1 lutego Sąd Rejonowy w Katowicach wyznaczył termin rozprawy i nowego sędziego — Beatę Kościelniak. Według naszych informacji, ma ona rozpatrywać jednocześnie oba wnioski: o upadłość likwidacyjną i z układem.

Ogłoszenie tej pierwszej umożliwiłoby ukończenie budowy WRJ przez inwestora. Rosyjski koncern rurowy TMK, reprezentowany przez Sinara Trading, miał nabyć od syndyka walcownię za 37,5 mln EUR. Przewiduje to podpisana w październiku 2005 r. wstępna umowa z państwowym Towarzystwem Finansowym Silesia (TFS), które posiada 40,7 proc. udziałów WRJ.

Szanse zrealizowania tych planów rosną, bo zdaniem ekspertów jest mało prawdopodobne, by sąd zgodził się na upadłość układem. WRJ nie spłaca bowiem rat z innego układu zatwierdzonego dwa lata temu.

Długi na sprzedaż

W piątek natomiast minął termin składania ofert na 300 mln zł wierzytelności WRJ, wystawione przez konsorcjum banków, które kredytowało budowę walcowni. Według naszych informacji, wpłynęło kilka ofert, w zasadzie od wszystkich tych, którzy zainteresowani są przejęciem zakładu i dokończeniem budowy: TFS, kontrolowanej przez Romana Karkosika giełdowej Alchemii i rosyjskiego TMK.

Banki, minister finansów oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają zastawy m.in. na nieruchomościach, maszynach i urządzeniach WRJ. Wartość zabezpieczeń wynosi 346,2 mln zł, a wolnego majątku zaledwie 161,1 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane