Walka jest nierówna, ale Polacy mogą wygrać

O tym, jak zbudować system wspierania innowacyjności w Polsce, inwestowaniu w start-upy oraz centrum badawczo-rozwojowym mówi Adam Góral, prezes Asseco Poland

„Puls Biznesu”: Kilka lat temu przejęliście Formulę Systems — holding izraelskich spółek informatycznych. Wiele razy podkreślał Pan, jak innowacyjni są Izraelczycy. Czy ich doświadczenia i podejście do innowacji udało się w wykorzystać w Polsce? Adam Góral, prezes Asseco Poland:

Walka jest nierówna, ale Polacy mogą wygrać

Rozmawiał: Grzegorz Nawacki
opublikowano: 12-07-2018, 22:00

O tym, jak zbudować system wspierania innowacyjności w Polsce, inwestowaniu w start-upy oraz centrum badawczo-rozwojowym mówi Adam Góral, prezes Asseco Poland

„Puls Biznesu”: Kilka lat temu przejęliście Formulę Systems — holding izraelskich spółek informatycznych. Wiele razy podkreślał Pan, jak innowacyjni są Izraelczycy. Czy ich doświadczenia i podejście do innowacji udało się w wykorzystać w Polsce? Adam Góral, prezes Asseco Poland:

INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ:
INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ:
W najbliższych latach rola informatyki w całej gospodarce będzie coraz większa, bo właśnie na niej bazować będą już dziś coraz popularniejsze systemy sztucznej inteligencji, telemedycyny czy internetu rzeczy. Adam Góral, prezes Asseco Poland, świadomy nadchodzących zmian, szuka innowacji wewnątrz firmy i poza nią — u start-upów.
Fot. Marek Wiśniewski

Decyzja o wejściu na rynek izraelski poprzez włączenie Formuli Systems do Grupy Asseco była niewątpliwie przełomowa w naszej ekspansji zagranicznej. Po ośmiu latach wspólnego działania mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że był to bardzo dobry krok. Dzięki niemu zbudowaliśmy świetne relacje z zespołami tworzącymi siłę grupy Formula Systems, czyli lidera rynku izraelskiego. Po latach możemy również powiedzieć, że dzięki tej operacji rozumiemy, dlaczego świat ma tak duży szacunek dla izraelskich osiągnięć w sektorze IT. Izraelska innowacyjność nie jest dziełem przypadku. Jest efektem świetnego systemu edukacji, mądrej polityki państwa i firm prywatnych w stosunku do amerykańskich korporacji, wyznaczających trendy rozwoju informatyki, bardzo nowoczesnej armii oraz logicznego systemu wspierania start-upów. Dzięki tym uwarunkowaniom Izraelczycy zbudowali w ostatnich latach pozycję międzynarodowego lidera w sektorze cyberbezpieczeństwa. Dziś mogą się pochwalić 250 firmami specjalizującymi się w tym obszarze. Szacuje się, że co roku Izrael osiąga z tego tytułu 6 mld USD zysków.

Czy Polska ma szansę wygrać w światowym wyścigu i stać się kolebką innowacyjności?

Kraje najbogatsze od lat rozumieją rolę informatyki w budowaniu przyszłości i wydają na nią nieosiągalne dla nas pieniądze. Mają nad nami przewagę jakości systemu edukacji, ryzyka, które mogą podejmować, świadomości odbiorcy — choćby wspomniane wcześniej cyberbezpieczeństwo w Izraelu i najczęściej wielkości rynku wewnętrznego. To nie jest brak wiary w nas Polaków, w naszą pracę i nasz talent, lecz jedynie uświadomienie, w jakich uwarunkowaniach my, polscy przedsiębiorcy, musimy się przebijać. Choć będzie nam przez jeszcze wiele lat trudniej niż przedsiębiorcom IT z krajów najbogatszych, wierzę, że niektórzy z nas osiągną sukcesy na skalę globalną. Będą one najlepszym dowodem tego, jak wielki postęp zrobiliśmy po odzyskaniu niepodległości. Sukcesy te będą możliwe, jeżeli będziemy robili szybsze postępy w systemie edukacji, jeżeli wdrożymy skutecznie system wspierania przez nasze państwo innowacyjności, jeżeli przyciągniemy światowych potentatów informatyki do budowania laboratoriów badawczych w Polsce i jeżeli, godzącsię na ich duży udział w naszym rynku, zachęcimy ich, aby do swojej sieci sprzedaży wprowadzili polskie produkty.

W minionym roku Asseco Poland przeznaczyło blisko 180 mln zł na badania i rozwój. Na co konkretnie?

W naszej działalności R&D koncentrujemy się przede wszystkim na tworzeniu i rozwoju produktów, m.in. dla sektora bankowego, energetyki, telekomunikacji, ochrony zdrowia i rynku kapitałowego. Stale obserwujemy trendy, które pojawiają się na rynku, a eksperci Asseco są obecni na najważniejszych światowych konferencjach branżowych. Nasze produkty łączą wiedzę sektorową, biznesową i technologiczną. Przewagą Asseco jest to, że działamy dla wielu klientów z najważniejszych segmentów gospodarki i na co dzień czerpiemy z tego doświadczenia.

Ponad 80 mln zł zainwestujecie w Asseco Innovation Hub. Jakie są wobec niego oczekiwania?

W Asseco Innovation Hub będziemy rozwijać rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz produkty z obszaru cyberbezpieczeństwa, telemedycyny, elektromobilności oraz internetu rzeczy. Bazujemy jednak na naszych wieloletnich doświadczeniach oraz mocnych podstawach merytorycznych ekspertów Asseco. Trzeba podkreślić, że we wszystkich wyżej wymienionych dziedzinach zbudowaliśmy

już obiecującą pozycję wyjściową, a Asseco Innovation Hub jest tworzony, by tę pozycję umocnić. Asseco Innovation Hub powstaje w Rzeszowie i docelowo planujemy utworzyć tam ok. 400 miejsc pracy.

Niedawno zainwestowaliście w innowacyjny start-up — spółkę Modulus. Czy ta akwizycja spełnia oczekiwania?

Modulus to świetny zespół, który stworzył w ostatnim czasie bardzo interesujący produkt — Ownetic, czyli platformę dla kolekcjonerów i twórców. Dotychczas nikt nie opracował rozwiązania, które pozwoliłoby szerokiej grupie pasjonatów katalogować, kategoryzować i organizować zbiory w łatwy i przyjazny wizualnie sposób, a przy tym dawałoby możliwość dzielenia się swoimi kolekcjami z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Społecznościowy aspekt jest w tym projekcie niesłychanie istotny i to odróżnia go od innych platform kolekcjonerskich. Można powiedzieć, że to taki Facebook dla kolekcjonerów.

Kolejna z waszych niedawnych inwestycji to CEIT — innowacyjna spółka świadcząca m.in. usługi badawczo-rozwojowe w wielu różnych dziedzinach nauki m.in. automatyki przemysłowej oraz inżynierii strukturalnej i materiałowej, robotyki oraz sztucznej inteligencji. Czy myślicie o przejmowaniu kolejnych innowacyjnych spółek?

Oczywiście. W Asseco jesteśmy otwarci na to, aby w przyszłości inwestować w kolejneciekawe firmy lub zespoły, ale decyzje podejmujemy ostrożnie. Mamy zespół specjalizujący się w poszukiwaniu ciekawych spółek, czyli takich, które zajmują się tworzeniem oprogramowania, mają swój produkt, klientów oraz know-how, który wzmocni kompetencje Grupy Asseco. To mogą być firmy z ugruntowanym doświadczeniem, ale także start-upy. Ważne, by druga strona także widziała korzyść z dołączenia do naszych struktur, żebyśmy patrzyli we wspólnymi kierunku, podzielali podobne wartości. Przede wszystkim jednak szukamy osób z przedsiębiorczym podejściem.

Jednym z najmocniejszych segmentów Asseco jest bankowość, która w Polsce jest bardzo innowacyjna. Czy wdrożenia w polskich bankach sprawiają, że wasze systemy są postrzegane na innych rynkach jako innowacyjne? Czy łatwiej dzięki temu pozyskać klienta?

Nowości są oczywiście interesujące, ale dla bankowców liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i ciągłość działania. Dlatego zdobycie pierwszego klienta na nowo powstałe rozwiązanie jest bardzo trudne. To sprawia, że każda nowa referencja w tym sektorze jest niezwykle ważna. Aby zaistnieć z nowym produktem, istotne są dotychczasowe doświadczenie dostawcy i jego reputacja. Banki działające w Polsce mają opinię bardzo nowoczesnych, dlatego referencje z naszego rynku są doceniane za granicą.

 

PB SPIN SUKCES PASJE INNOWACJE

PB SPIN to druga edycja wyjątkowego wydarzenia, które jak żadne inne gromadzi w jednym miejscu ikony polskiej nauki i biznesu. Wszyscy mówcy odnieśli sukces w swojej dziedzinie, a ich nazwiska znane są na całym świecie. Opowiedzieli o pasjach, których rozwijanie stało się nie tylko źródłem energii do intensywnej pracy, ale także zaowocowało innowacjami — nie w skali lokalnej, a globalnej. Ich wystąpienia stanowić mogą źródło inspiracji, pokazujące Polakom, że każdy z nas może podbić świat. Spotkanie odbyło się 6 czerwca w Warszawie i było śledzone przez gości zgromadzonych w biurowcu Ufficio Primo oraz przez użytkowników pb.pl, którzy mogli oglądać stream z wydarzenia. Wszystkie wystąpienia zamieszczone zostały na stronie spin.pb.pl — obszerne relacje będą ukazywać się na łamach „Pulsu Biznesu” w każdy piątek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał: Grzegorz Nawacki

Polecane