Walka o 1800 USD za uncję na rynku złota

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 30-12-2021, 15:24

W ostatnich dniach na rynku złota panowały mieszane nastroje. Jeszcze w poniedziałek ceny kruszcu kontynuowały zwyżki z poprzedniego tygodnia, umacniając się ponad barierą na poziomie 1800 USD za uncję, natomiast we wtorek notowania kontraktów na złoto sięgnęły na chwilę nawet poziomu 1820 USD za uncję.

Jednak już wtorkowa sesja przyniosła zawrócenie cen w dół, które jest kontynuowane w kolejnych dniach. Obecnie złoto powróciło do okolic 1800 USD za uncję i testuje tę barierę jako poziom wsparcia.

Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com

Zniżki notowań złota w ostatnich dniach bieżącego roku to efekt optymizmu, powracającego na globalne rynki finansowe w końcówce roku – po wcześniejszych słabszych nastrojach związanych z pojawieniem się nowego wariantu pandemii, omikron.

Ceny złota są wrażliwe na zmiany nastrojów inwestorów, ponieważ popyt inwestycyjny to znaczący składnik ogólnego popytu na ten kruszec. Złoto jest traktowane jako atrakcyjny dodatek do portfela inwestycyjnego przede wszystkim w okresach pesymizmu na rynkach finansowych oraz obaw dotyczących wzrostu gospodarczego. Służy wtedy inwestorom jako „bezpieczna przystań”. Z kolei w okresach optymizmu notowania złota na ogół radzą sobie gorzej, ponieważ poważną alternatywą dla złota stają się wtedy np. akcje. Także obecnie widzimy mocną końcówkę roku na rynkach akcyjnych, co sprawia, że inwestorzy są mniej zainteresowani złotem.

W najbliższych tygodniach na rynku złota może jednak pojawić się czynnik, który będzie wspierał ceny kruszcu. Jest nim wzmożony popyt na złoto ze strony Chińczyków, który pojawia się sezonowo przed obchodami Nowego Roku Księżycowego. W 2022 roku tygodniowe świętowanie rozpoczyna się 1 lutego, a to oznacza, że zwiększony popyt na złoto może być widoczny przez cały styczeń.

Chiny są, obok Indii, jednym z krajów generujących największy popyt na złoto na świecie. Przedmioty z kruszcu, kojarzone ze szczęściem, są tam popularnym prezentem na wiele okazji, w tym właśnie na Nowy Rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane