Walka o nowy szczyt na GPW

Katarzyna Siwek
opublikowano: 13-09-2010, 11:08

Od wyrównania tegorocznej górki przez indeks WIG rozpoczęły się pierwsze w tym tygodniu notowania. W pierwszych minutach sesji indeks sięgnął blisko 44,3 tys. pkt. Właśnie tyle miał w  początkach sesji z 15 kwietnia. Licząc po zamknięciach, najwyższe notowania w  tym roku mieliśmy 14 kwietnia. Wypadły na poziomie 44,1 tys. pkt. O utrzymanie się ponad tą barierą rynek będzie dziś walczył.

Z punktu widzenia analizy technicznej ustanowienie nowego szczytu trendu wzrostowego, z czym mielibyśmy do czynienia gdyby WIG zakończył dzień ponad 44,1 tys. pkt, jest pozytywnym znakiem. Jednocześnie jednak inwestorzy mają w pamięci, że przez ostatnie kilkanaście miesięcy ustanowienie nowej górki nie przynosiło kontynuacji ruchu w górę, a wręcz go wyczerpywało. Początkowa część dzisiejszych notowań wskazuje, że obawy przed kolejną powtórką takiej sytuacji są obecne. Po wysokim otwarciu WIG zszedł do 44,1 tys. pkt. Gdyby rynek szybko znalazł się poniżej tego poziomu byłby to niekorzystny sygnał na resztę dnia. Wagę wydarzeń podkreślają bardzo duże obroty, które o godz. 10 sięgały już ponad 600 mln zł. Trzeba jednak przyznać, że duża część handlu przypadała na BZ WBK oraz PKO BP, czyli podmioty dla których ważne było rozstrzygnięcie kwestii odkupienia od AIB udziałów w BZ WBK przez hiszpańskiego Santandera. Wysoka cena transakcji przekłada się na mocny wzrost ceny BZ WBK na giełdzie (o blisko 10%). PKO BP zyskuje ok. 2% w nadziei, że przegrana w batalii pozwoli na wypłatę sowitej dywidendy.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ: Przekroczenie przez WIG tegorocznej górki byłoby korzystnym sygnałem, ale jednocześnie warto pamiętać, że nie musi to w krótkim terminie prowadzić do kontynuacji ruchu w górę
Bardzo duże obroty w początkach poniedziałkowej sesji to w dużej mierze pochodna handlu akcjami PKO BP i BZ WBK.

Rynki nieruchomości: Drugi dzień notowań niewiele poprawia nastroje wokół Emmersona, doradcy i pośrednika na rynku nieruchomości. W piątek jego prawa do akcji pojawiły się na New Connect. Kursem odniesienia dla spółki było 5,8 zł. W piątek notowania skończyły się na poziomie 4,79. Dzisiejsza cena to 4,44 zł.

Podobnie, jak na miniony tydzień, tak i na obecny, nie są zaplanowane publikacje ważniejszych danych dotyczących rynków nieruchomości. Kluczowym wydarzeniem dla ich obserwatorów będą dopiero piątkowe informacje o produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Wcześniej, w środę, poznamy cotygodniowe dane o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne w USA. Ostatnio mieliśmy znaczący, bo aż 6,3-proc., wzrost liczby wniosków o kredyty na zakup domów. Wynik był najlepszy od maja. Natomiast w zakresie zainteresowania kredytami na refinansowanie wcześniej zaciągniętych zobowiązań nastąpił regres. Był o n zrozumiały w kontekście podniesienia się rentowności długoterminowych obligacji w USA, która wyznacza koszt kredytów hipotecznych.

Katarzyna Siwek
Home Broker

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Siwek

Polecane