Walka z korupcją budzi obawy firm

opublikowano: 06-11-2017, 22:00

Proponowane metody zwalczania korupcji w biznesie nałożą na firmy kosztowne i trudne do spełnienia obowiązki — uważa Konfederacja Lewiatan.

Nowe przepisy o zwalczaniu łapówkarstwa dwa tygodnie temu przedstawił Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych. Są one zawarte w projekcie ustawy o jawności życia publicznego. Minister podkreślał, że jego projekt „wprowadza nieznane w polskim ustawodawstwie instytucje antykorupcyjne”.

Mariusz Kamiński
Forum

Ustawa nakłada na przedsiębiorców wiele obowiązków w tym zakresie oraz przewiduje surowe sankcje za ich nierealizowanie. Jednym z głównych wymogów będzie wdrażanie w firmach tzw. kodeksów antykorupcyjnych i etycznych. Obowiązek ten spadnie na średnie i duże przedsiębiorstwa. Celem takich procedur ma być m.in. niedopuszczanie do tworzenia funduszy korupcyjnych, czyli puli pieniędzy na finansowanie korzystnych dla firmy „zachowań biznesowych”. Kontrole takich kodeksów i ich respektowania ma przeprowadzać CBA. Karą za brak kodeksów, ich pozorność czy nieprzestrzeganiema być surowa kara finansowa.

— Wątpliwości budzi to, że czynem podlegającym sankcji nie jest sama korupcja, ale brak procedur antykorupcyjnych. Sankcja za brak procedur, ich nieskuteczność lub pozorność jest bardzo dotkliwa. Jeżeli osobie działającej w imieniu

lub na rzecz danej firmy prokurator postawi zarzut antykorupcyjny, to na tę firmę prezes UOKiK, na wniosek szefa CBA, będzie mógł nałożyć karę do 10 mln zł. Dodatkowo firma będzie wykluczona z zamówień publicznych na okres do 5 lat — zauważa Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Ekspertka podkreśla, że wymóg podpisania kodeksu etycznego przez każdego pracownika, współpracownika i kontrahenta firmy będzie bardzo dużym, trudnym do realizacji obciążeniem biurokratycznym.

— Przy dużej skali działalności i zmieniających się kontrahentach,czasem zatrudnianych jednorazowo i na zlecenia o małej wartości, realizacja tego obowiązku będzie angażować znaczące zasoby firm. Ponadto niejasny jest również sposób zapewnienia przez przedsiębiorcę, że procedury antykorupcyjne będą skuteczne — dodaje Aleksandra Musielak.

Wczoraj w kancelarii premiera odbyły się pierwsze konsultacje projektu (napłynęło do niego wiele pisemnych uwag). Projektodawcy zgodzili się, aby przepisy o obowiązku tworzenia w firmach procedur antykorupcyjnych weszły w życie po 6 miesiącach od wejścia ustawy w życie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane