Walka ze smogiem pochłonie setki miliardów

opublikowano: 16-04-2019, 22:00

Żeby oczyścić powietrze, tylko na termomodernizację budynków do 2030 r. trzeba wydać 218 mld zł.

Planowane przez rząd i samorządy wydatki na walkę ze smogiem całkowicie rozmijają się z wizją ekonomistów i ekspertów z Forum Energii. 103 mld zł, które w ramach programu Czyste powietrze, rząd chce przeznaczyć przez kolejnych 10 lat m.in. na termomodernizację domów i wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, wypadają blado przy wyliczeniach warszawskiego think tanku, prezentowanych w raporcie „Czyste ciepło. Strategia dla ciepłownictwa”. Nawet jeśli dodamy do tej kwoty wydatki, jakie na likwidację tzw. kopciuchów i inne działania związane z oczyszczaniem powietrza planują miasta (Warszawa np. ostatnio ogłosiła, że będzie to 300 mln zł w kolejnych latach, w budżecie Krakowa tylko na ten rok zapisano 50 mln zł), to i tak będzie za mało.

— Nikogo w Polsce nie trzeba przekonywać, że jakość powietrza musi się poprawić. Dlatego nie analizowaliśmy, czy poprawić czystość powietrza do 2030 r., ale jak to zrobić. Skupiliśmy się na ciepłownictwie. Staraliśmy się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z zespołem ekspertów zastanawialiśmy się, od czego zacząć i ile będzie to kosztowało. Zależało nam na określeniu planu, który może zyskać akceptację społeczną i będzie efektywny kosztowo — mówi dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Raport wskazuje na konieczność poprawy zarówno ogrzewania indywidualnego (czyli likwidacji tzw. niskiej emisji, która jest głównym źródłem smogu), jak i systemów ciepłowniczych.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Trzeba zacząć od zdecydowanej poprawy efektywności energetycznej. Nie może to być byle jaka termomodernizacja, powinna być skuteczna i przynieść realne oszczędności nawet po zmianie paliwa na niskoemisyjne. Potrzebujemy standardów dla budynków. Całkowite koszty związane z ogrzewaniem po okresie inwestycji zaczną spadać, jeżeli proponowana przez nas strategia będzie wdrażana — twierdzi Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. strategii ciepłownictwa Forum Energii.

W rekomendowanym przez Forum Energii scenariuszu działań, które należałoby podjąć, aby skutecznie ograniczyć smog w Polsce, tylko w termomodernizację budynków musielibyśmy zainwestować do 2030 r. 218 mld zł, a do 2050 r. — kolejne 502 mld zł. Te nakłady inwestycyjne dotyczą wszystkich budynków w kraju, zarówno korzystających z indywidualnych źródeł ciepła, jak i podłączonych do sieci ciepłowniczych. „W wyniku przeprowadzonej termomodernizacji budynków skumulowana wartość oszczędności kosztów (w okresie 2016-50), łącznie z kosztami zewnętrznymi, wyniesie 540 mld zł w porównaniu z sytuacją, w której budynki zachowałyby jednostkowy poziom zużycia energii jak w roku 2016” — piszą autorzy raportu.

Forum Energii uważa, że emisja pyłów z ogrzewania indywidualnego może spaść do 2030 r. o 91 proc., a emisja dwutlenku węgla — o 42 proc. (czyli o 21 mln ton).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane