Wall Street czeka na posunięcia Fed

DI, Bloomberg, PAP
opublikowano: 17-06-2014, 22:43

Główne indeksy zakończyły dzień minimalnymi zwyżkami, ale inwestorzy czekają już na decyzje Fed.

Indeks S&P 500 zyskał we wtorek ponad 0,2 proc., Dow Jones Industrial Average niespełna 0,2 proc., a Nasdaq prawie 0,4 proc. 

Na parkiecie zyskiwał m.in. producent sprzętu medycznego Medtronic, któremu banki Morgan Stanley i Credit Suisse podwyższyły ratingi. Dobrze radziły sobie także spółki Netlix i Expedia, a powodem były rekomendacje analityków. Papiery firmy Netflix, która oferuje płatną usługę wideo-streamingu, podrożały już w tym roku o 21 proc., a w całym poprzednim o prawie 300 proc.

We wtorek na rynek napłynęły niezbyt dobre informacje o inflacji. W skali roku ceny wzrosły za oceanem o 2,1 proc., a to najwyższa inflacja końca 2012 r.Słabsze od prognoz okazały się też dane z rynku nieruchomości. W maju wydano 991 tys. pozwoleń na budowę domów, podczas gdy ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 1,075 mln.

Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Rynek zakłada, że Fed zdecyduje się na dalsze ograniczenie skali skupu obligacji w ramach programu o 10 mld USD, jak to czynił na poprzednich posiedzeniach. Analitycy oceniają również, że Fed podniesie nieco poziomy stóp proc. zawarte w projekcji.

Indeks S&P 500 zyskał 4,8 proc. od początku roku i jest obecnie wyceniany przy wskaźniku P/E na poziomie 16,4 wobec poziomu 15,5, na którym wskaźnik znajdował się na początku roku. Indeks S&P 500 stracił 0,7 proc. od swoich historycznych maksimów osiągniętych 9 czerwca, a inwestorzy sprzedawali akcje w obawie o to, że rosnące w ostatnim czasie ceny ropy naftowej mogą zaszkodzić ożywieniu gospodarczemu w gospodarce światowej.

Ceny ropy Brent wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,4 proc. i był to najmocniejszy tygodniowy wzrost cen tego surowca od lipca zeszłego roku. Wzrost cen ropy naftowej odzwierciedla obawy o wpływ, jaki toczący się w Iraku konflikt pomiędzy siłami rządowymi a sunnickimi rebeliantami może mieć na produkcję surowca w tym kraju, będącym drugim co wielkości producentem ropy naftowej, zrzeszonym w ramach OPEC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Bloomberg, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street czeka na posunięcia Fed