Wall Street padła na kolana po danych

Jakub Ozdowski
opublikowano: 14-01-2009, 15:57

Na otwarciu środowej sesji DJIA oraz S&P 500 spadły o ponad 1,5 proc., a Nasdaq oddał 1,45 proc. Indeksy zapikowały po fatalnych grudniowych danych dot. sprzedaży detalicznej. Inwestorów pocieszyć może jedynie Beżowa Księga Fedu.

To, że indeksy na Wall Street otworzą się poniżej wtorkowego zamknięcia, było niemal pewne - zwłaszcza po publikacji danych marko. Jak się okazało, miesięczna sprzedaż detaliczna spadła już 6. raz z rzędu – grudniowa była gorsza od listopadowej o 2,7 proc. Jeszcze gorzej wygląda ona w stosunku do grudnia 2007 r. – spadek o 9,8 proc.

Trzeba wspomnieć, że to bardzo źle rokuje przyszłej publikacji danych dot. wzrostu gospodarczego w IV kwartale. Po ostatnich danych o poziomie bezrobocia oraz dzisiejszej publikacji sprzedaży detalicznej (obie figury gorsze od prognoz) można się spodziewać, że PKB za ostatnie 3 miesiące 2008 r. okaże się gorsze od przewidywań.

Inwestorów może też podbudować publikacja Beżowej Księgi Fedu. Raport - przygotowywany przez jeden z oddziałów terenowych amerykańskich władz monetarnych - przedstawia przewidywania odnośnie do kondycji gospodarki. Stanowi jedną z podstaw do późniejszych decyzji odnośnie do polityki monetarnej. Choć Fed nie ma już pola manewru w postaci stóp procentowych, wciąż dużo może poprzez operacje otwartego rynku. Takie działania powinny ożywić rynek akcji. Beżowa Księga Fedu pojawi się dzisiaj po godz. 20. naszego czasu.

O godz. 16:45. DJIA oraz Nasdaq spadał o 3,36 proc. Jeszcze gorzej wypadał S&P 500 oddając 3,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Polecane