Wall Street poddała się złym nastrojom

WST
opublikowano: 23-11-2010, 22:06

Wtorkowe notowania na amerykańskich giełdach toczyły się w minorowych nastrojach. Zdecydowaną przewagę na rynku miał obóz niedźwiedzi nie pozwalający indeksom na próby odreagowania. Po silnym spadku wskaźników na początku notowań, kolejne godziny przyniosły lekką stabilizację, choć na dosyć niskich pułapach. Na taki obraz rynku wpłynęło kilka czynników.

Przede wszystkim napięcie związane z zaostrzeniem sytuacji geopolitycznej na Półwyspie Koreańskim. Obecność militarna Amerykanów w tym rejonie dodatkowo podgrzewa nastroje. Na to nakładają się problemy finansowe Irlandii. Jakby tego było mało, coraz więcej inwestorów spekuluje, który kraj będzie kolejnym w kolejce po unijną pomoc.

Na parkiet dotarły też najnowsze dane makro. Nie zachęciły jednak graczy do zmiany nastawienia i kupowania akcji. A sprzyjać temu powinien choćby zrewidowany w górę odczyt dynamiki PKB w III kwartale i lepszy od prognoz wzrost indeksu Fed z Richmond. Przeciwwagą dla tych informacji był natomiast gorszy od spodziewanego odczyt liczby sprzedanych domów na rynku wtórnym w październiku.

Pod koniec sesyjnego dnia opublikowane zostały protokoły po listopadowym posiedzeniu FOMC, ale nie miało to istotnego wpływu na rynek.

Niestabilna i nieprzewidywalna sytuacja z miejsca odcisnęła piętno na rynku surowcowym, który dodatkowo znalazł się pod presją drożejącego dolara. Negatywnie wpłynęło to na wyceny czołowych spółek energetycznych i wydobywczych. W średniej Dow Jones zniżkowały m.in. wyceny walorów koncernu Alcoa, największego producenta aluminium, oraz gigantów paliwowych Chevron i Exxon Mobil.

Jednym z niewielu pozytywnych bohaterów sesji były papiery Hewlett-Packard, lider sektora producentów sprzętu i akcesoriów komputerowych. Światowy potentat prognozuje, że po odliczeniu części  kosztów zysk na akcję w kwartale kończącym się w styczniu wyniesie co najmniej 1,28 USD, zaś przychody ze sprzedaży w przedziale 32,8-33 mld USD. Szacunki analityków zakładają odpowiednio 1,22 i 32,8 mld USD.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks Dow Jones tracił 1,27 proc., S&P zniżkował o 1,43 proc. zaś Nasdaq spadał o 1,46 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street poddała się złym nastrojom