Wall Street przeszła próbę testu zwycięsko

PAL
08-05-2009, 22:15

Piątek był udanym dniem dla wielu spółek notowanych na parkiecie w USA. Najlepszy okazał się dla sektora finansowego. Spółki z tej branży nie tylko pomyślnie – według zapewnień Bena Bernanke – przeszły test wytrzymałości (a zatem mają odpowiednio wysoki współczynnik wypłacalności), ale wręcz wyszły z niego wzmocnione.

Bank of America oraz Citigroup są wielkimi zwycięzcami rządowego testu wytrzymałości banków – takie nagłówki pojawiały się dziś w amerykańskich komentarzach do piątkowej sesji. I nic dziwnego. Ostatnia w tygodniu sesja była trzecią z kolei wzrostową dla ww. papierów. Rosły zresztą w piątek kursy także innych przedstawicieli sektora finansowego: papiery Morgan Stanley zyskały 1,7 proc., a Goldman Sachs ponad 3 proc. Najbardziej w trakcie sesji zyskał jednak Fifth Third Bancorp – papiery rosły o ponad 58 proc. i były liderem S&P 500 Index.

Zyskał MBIA. Ubezpieczyciel rozdzielił funkcje prezesa oraz dyrektora zarządzającego, by zapewnić – jak poinformował - wyższy standard ładu korporacyjnego w firmie. Inwestorzy nagrodzili tę inicjatywę ok. 11-proc. zwyżką kursu.

Wśród spółek, dla których piątkowy handel był zmienny, znalazła się m.in. Genworth Financial. Kurs firmy zanurkował na początku sesji o 5 proc., po czwartkowej informacji o zwiększeniu straty za I kwartał do 469 mln USD, tj. 1,08 USD na akcję, ze 116 mln USD, tzn. 27 centów na papier zysku rok wcześniej. Mimo kiepskiego początku sesji, spółce udało się wyjść na koniec na ponad 13-proc. wzrost.

Dobry dzień miały papiery McDonald’s. Zyskały ponad 2 proc. po informacji o kwietniowym ponad 6-proc. zwiększeniu sprzedaży.

Po publikacji kiepskich wyników tracił ubezpieczyciel Allstate (-5,5 proc.) oraz spółka budowlana Beazer Homes (-2,3 proc.). Nie udało się przekuć straty w sukces Nvidii Corp., która po I kwartale miała 201,3 mln USD straty w porównaniu z zyskiem w wysokości 176,8 mln USD w analogicznym okresie ub.r. Przychody spadły do 664,2 mln USD z 1,15 mld USD rok wcześniej. Kurs spółki zniżkował na piątkowej sesji o ponad 14 proc.

S&P500 zyskal w piątek 21,85 pkt (929,24 pkt). Dow Jones wzrósł o 1,96 proc., do 8574,65 pkt, a Nasdaq zamknął tydzień 1739 pkt, po wzroście o 1,33 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street przeszła próbę testu zwycięsko