Wall Street przewietrzyła portfele

PAL, MW, Bloomberg
opublikowano: 29-09-2009, 22:05

Początek wtorkowego handlu był wyjątkowo łudzący. Po wzrostach na otwarciu indeksy podążyły na południe, by tam pozostać do końca sesji. Trudno uzasadnić to jedynie publikacjami z gospodarki.

Opublikowane po południu informacje z gospodarki amerykańskiej miały mieszany charakter. Najpierw inwestorzy poznali wartość indeksu S&P/Case-Shiller. Ten indeks cen domów spadł w lipcu mniej niż prognozowali ekonomiści. Pół godziny później na rynek spłynęła informacja o wrześniowym indeksie zaufania amerykańskich konsumentów, który zamiast wzrosnąć z 54,1 pkt do 97 pkt, jak szacowali specjaliści, spadł do 53,1 pkt. To pogorszyło nieco nastroje handlujących.

W trakcie wtorkowej sesji powodzeniem u inwestorów cieszyły się papiery Nike. Kurs wzrósł o ponad 1,5 proc. na fali oczekiwań, że wyniki finansowe, jakie poda producent odzieży i obuwia sportowego będą zgodne z oczekiwaniami. Analitycy przypuszczają, że spółka poinformuje o 10-proc. spadku przychodów ze sprzedaży (do 4,9 mld USD) oraz 6-proc. pogorszeniu zysków w pierwszym kwartale podatkowym (do 98 centów na akcję). Oczekiwania mniejszej niż przed rokiem straty kwartalnej – 19 centów na walor zamiast ubiegłorocznych 27 centów – poprawiły notowania spółki Micron Technology, której kurs lekko rósł w ostatniej godzinie handlu. Sporo, bo ponad 6 proc., zyskał producent materacy, spółka Sealy, choć specjaliści rynku również w tym przypadku spodziewają się pogorszenia wyników kwartalnych.
Tracił Barclays, który poinformował, że kupi portugalski biznes Citi związany z kartami kredytowymi, co pomoże mu rozreklamować i rozwinąć tę sferę działalności banku. Bank nie ujawni wartości transakcji, ale specjaliści oszacowali ją na mniej niż 100 mln USD. Inwestorzy amerykańscy nie docenili we wtorek tej transakcji i kurs banku zniżkował. Wcześniej rósł w Wielkiej Brytanii po doniesieniach londyńskiego „Times’a” nt. zamiaru przejęcia bankowej części Standard Life za 200-300 mln funtów. Kurs banku na parkiecie brytyjskim rósł o ponad 3 proc.

W Stanach zniżki z poprzednich sesji odrabiał Xerox. Notowania spółki wzrosły o ponad 3,3 proc. Większość jednak spółek technologicznych miała kiepską sesję. Microsoft zniżkował o 0,5 proc., Oracle o 0,2, a Cisco Systems stracił 1,4 proc.

Po doniesieniach nt. indeksu domów inwestorzy kupowali papiery Lennara oraz KB Home. Spółki zyskały ponad 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL, MW, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu