Wall Street rozpoczęła tydzień wzrostem indeksów

MD
opublikowano: 26-01-2009, 22:11

Na zamknięciu Dow Jones rósł o 0,5 proc. Tyle samo zyskał S&P500. Nasdaq poszedł w górę o 0,8 proc., ale pozostał poniżej 1500 pkt.  

Amerykańscy inwestorzy kupowali akcje. Złożyło się na to kilka czynników. Za pozytywny sygnał zostało uznane przejęcie przez Pfizera za 68 mld USD konkurenta na rynku farmaceutycznym, spółki Wyeth. Inwestorzy przyjęli, że może to być pierwsza jaskółka konslolidacji i to nie tylko w tej branży. Kolejną zachętą do kupowania akcji były dobre dane makro. Indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w grudniu po pięciu miesiącach spadku. Wyższa niż oczekiwano okazała się sprzedaż domów na rynku wtórnym w tym samym miesiącu. Popyt na akcje mogły zwiększać także spadki cen obligacji. Rentowność papierów 30-letnich sięgnęła dwumiesięcznego maksimum, rentowność dwulatek była największa od trzech tygodni. Wzrost ceny złota do najwyższego poziomu od czterech miesięcy wywołał popyt na akcje producentów kruszcu. Mocno drożał m.in. Freeport-McMoRan Copper & Gold, który ponadto pochwalił się lepszymi niż oczekiwano wynikami kwartalnymi. Po dwutygodniowej przecenie zaczęły drożeć akcje Forda. Prezes spółki dał do zrozumienia, że spadek sprzedaży jej aut został zahamowany. Po stronie spadków znalazł się Caterpillar. Największy na świecie producent ciężkiego sprzętu budowlanego obniżył prognozę tegorocznego zysku wyraźnie poniżej prognozy analityków. Zapowiedział także zwolnienie 20 tys. pracowników. Redukcja zatrudnienia i rezygnacja z części biznesu wywołała tymczasem popyt na akcje Home Depot, największej w USA sieci sklepów z artykułami budowlano-montażowymi. Dużą zmiennością charakteryzowały się w poniedziałek notowania spółek finansowych. Na początku sesji drożały, czemu sprzyjała deklaracja szefowej Demokratów z Izby Reprezentantów, odżegnująca się od jakichkolwiek planów nacjonalizacji banków. Branżowy indeks KBW Banking rósł o prawie 4 proc. W drugiej połowie sesji prawie tyle samo spadał. Powodem była publikacja raportu Goldman Sachs, w którym obniżył on rekomendację US Bancorp i Bank of America. Akcje obu staniały. Drożał JP Morgan, którego rekomendację Goldman Sachs podwyższył. Inne duże spółki finansowe, m.in. Citigroup, taniały.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wall Street rozpoczęła tydzień wzrostem indeksów