Wall Street spadła, ale styczeń najlepszy od lat

opublikowano: 31-01-2013, 22:08

Ostatnia styczniowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła niestety kolejny spadek indeksów. Jednak cały miesiąc inwestorzy mogli zaliczyć do bardzo udanych.

Na finiszu sesji DJ IA tracił 0,33 proc. S&P500 zniżkował o 0,25 proc. zaś Nasdaq oddał zaledwie 0,01 proc. W skali miesiąca indeksy zyskały odpowiednio DJ +5,8 proc., S&P500 +5,1 proc. a Nasdaq +4,1 proc.

Na parkiety dotarły najnowsze dane z gospodarki. Większość z nich miała raczej optymistyczny wydźwięk, ale inwestorzy, patrząc na ich zachowanie, raczej nie skupiali na nich swojej uwagi. Dopiero piątkowe odczyty mogą zdecydowanie mocniej wpłynąć na podejmowane przez graczy decyzje.

W czwartek dowiedzieliśmy się m.in. że o 24,4 proc. spadła w styczniu liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA. W ostatnim tygodniu wzrosła za to o 38 tys. liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Było ich ogółem 368 tys., najwięcej od miesiąca. Pozytywnie zaskoczyła informacja o sięgającym 2,6 proc. grudniowym wzroście dochodów Amerykanów. Analitycy oczekiwali tymczasem dynamiki na poziomie 0,8 proc.

Wsparciem dla obozu byków mógł być też odczyt wskaźnika Chicago PMI, obrazującego aktywność sektora wytwórczego w tym regionie Stanów Zjednoczonych. Wzrósł on w styczniu do 55,6 pkt, podczas gdy ekonomiści oczekiwali spadku do 50,5 z 51,6 pkt miesiąc wcześniej.

Więcej uwagi handlujący zwracali w czwartek na informacje ze spółek, przede wszystkim na te raportujące rezultaty za miniony kwartał.

Spadał kurs akcji UPS, drugiego obok FedEx potentata segmentu usług kurierskich. Firma mocno rozczarowała inwestorów prognozą na ten rok. Firma oczekuje bowiem zysku na akcję na poziomie 4,8-5,06 USD podczas gdy średnia prognoz analityków wynosi 5,13 USD.

O ponad 5 proc. zniżkowała wycena udziałów Dow Chemical. Największy w Stanach Zjednoczonych koncern chemiczny pod względem sprzedaży, odnotował w ostatnich trzech miesiącach 2012 r. stratę netto na akcję rzędu 61 centów. Zysk bez uwzględniania czynników o charakterze jednorazowym wyniósł tymczasem 33 centy i okazał się niższy od szacunków analityków.

Przecenie poddawały się walory Facebooka, ale ostatecznie zakończyły dzień na lekkim plusie. Mimo że największy i najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie odnotował 40-proc. wzrost przychodów do 1,59 mld USD nie zdołało to zrównoważyć informacji o 79-proc. spadku zyski do 64 mln USD i 82-proc. wzroście wydatków operacyjnych.

Zapikował kurs akcji Time Warner Cable. Wicelider amerykańskiego rynku telewizji kablowych opublikował prognozę na bieżący rok słabszą niż spodziewali się analitycy, co doprowadziło do ponad 9,5 proc. korekty wyceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wall Street spadła, ale styczeń najlepszy od lat