Wall Street szykuje się do odbicia

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-11-2021, 13:48

Początek nowego tygodnia na amerykańskich giełdach zapowiada się zdecydowanie lepiej niż wypadło zakończenie poprzedniego. Rosnąca wycena kontraktów terminowych na indeksy sugeruje, że inwestorzy chcą odrobić straty i wykorzystać piątkową przecenę do nabycia tańszych walorów.

fot. Bloomberg

Przez weekend emocje związane z nowoodkrytym wariantem Omikron koronawirusa nieco opadły i do głosu doszedł rozsądek. A przynajmniej na to wygląda. Już w piątek wielu analityków i ekspertów twierdziło, że skala spadków i reakcja były nadmiernie przesadzone. Na razie nie ma wyraźnych dowodów na zagrożenie wynikające z nowej mutacji choć oczywiście nie można też jego bagatelizować.

Piątkowe zachowanie inwestorów pokazuje jednak, w jakiej kondycji tak naprawdę znajduje się rynek, gdzie wystarczy zaledwie jeden impuls by wywołać efekt domina.

Na razie jednak, inwestorzy wzięli na wstrzymanie, czekając na pojawienie się nowych potwierdzonych informacji, choć już można odczuć, że gospodarka może dostać „po hamulcach”, choćby przez pryzmat restrykcji związanych z przemieszczaniem się po świecie.

Około godziny 13:30, na dwie przed otwarciem handlu na rynku kasowym Wall Street kontrakty terminowe na indeks Dow Jones IA rosły o 0,53 proc. Futures na wskaźnik S&P500 zyskiwały 0,73 proc. zaś na technologiczny Nasdaq 0m,88 proc.

Mimo wyraźnej zwyżki, indeksy będą miały jeszcze sporo do odrobienia gdyż w piątek spadły odpowiednio o 2,53; 2,27 i 2,23 proc. Należy jednak pamiętać, że obrz piątkowej sesji był nieco zafałszowany faktem, że korekta miała miejsce przy relatywnie niskich obrotach i zdecydowanie niższej aktywności graczy wynikającej z czwartkowego Święta Dziękczynienia i skrócenia godzin sesji.

Z istotnych danych makro, jakie w poniedziałek mają trafić na rynek, należy wspomnieć o indeksie podpisanych umów kupna domów w październiku oraz wskaźniku aktywności wytwórczej oddziału Fed z Dallas. W obu przypadkach oczekiwana jest poprawa względem poprzedniego miesiąca.

Spośród drożejących w handlu przedsesyjnym walorów szczególnie dobrze prezentują się papiery przewoźników lotniczych i operatorów turystycznych, które były jednymi z największych ofiar piątkowego tąpnięcia.

Kolejny raz na wycenę akcji Tesli wpływ miał, założyciel i dyrektor generalny producenta samochodów elektrycznych. Kurs poszedł w górę po tym jak Elon Musk wezwał pracowników do podniesienia wydajności i redukcji kosztów dostaw pojazdów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane