Wall Street w dół przez Chiny

15-04-2013, 22:02

Indeksy na Wall Street zaczęły tydzień od dużych spadków, a wszystko za sprawą złych wiadomości z chińskiej gospodarki.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Ostatecznie indeks DJ IA stracił  1,79 proc., wskaźnik S&P500 spadł o 2,32 proc., zaś   Nasdaq o 2,40 proc.

Chińska gospodarka rosła w I kwartale wolniej niż oczekiwano, co doprowadziło do wyprzedaży akcji i surowców. Tamtejsza gospodarka rozwijała się w pierwszym kwartale w tempie 7,7 proc., zawodząc inwestorów i notując już ósme spowolnienie dynamiki w ciągu ostatnich dziewięciu kwartałów. Jeszcze gorzej radził sobie sektor wytwórczy Państwa Środka. Produkcja przemysłowa wzrosła o 8,9 proc., najwolniej od dna kryzysu finansowego sprzed czterech lat.

Efektem była wyprzedaż surowców co przełożyło się na spadek kursów spółek surowcowych. Spośród 10 grup w indeksie S&P 500 to one najbardziej traciły na wartości.  Freeport-McMoRan Copper & Gold, największy notowany producent miedzi, oraz spółka Newmont Mining traciły ponad 6,2 proc., po tym jak notowania surowców osiągnęły dziewięciomiesięczny niż.  Akcje Citigroup rosły o 1,5 proc. na wieść o 30 proc. wzroście kwartalnych zysków. Notowania Sprint Nextel Corp. rosły o 15 proc. Po tym jak firma dostała ofertę kupna od Dish Network Corp. za 25,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street w dół przez Chiny