Wall Street wybroniła się przez kolejną korektą

WST
opublikowano: 05-09-2008, 22:11

Ciekawy, choć bardzo nerwowy przebieg miała piątkowa sesja giełdowa w Stanach Zjednoczonych. Po dosyć spokojnym, choć już ujemnym, otwarciu, kolejne dwie godziny zdominowała strona podażowa, której potencjał stopniowo się powiększał. Później na szczęście do kontrataku przeszli inwestorzy kupujący akcje, co zaowocowało znacznym zmniejszeniem strat w  przypadku rynku technologicznego oraz wyjściem nad kreskę średniej DJ.

Nerwowość na parkietach wymusiła piątkowa publikacja danych makro. Dotyczyły one sytuacji panującej na rynku pracy. Niestety, wydaje się ona systematycznie pogarszać, co zapewne znajdzie swoje odzwierciedlenie w innych wskaźnikach makroekonomicznych jak choćby w przypadku, wydatków konsumentów czy sprzedaży detalicznej. W sierpniu w największej gospodarce świata ubyło w sektorach pozarolniczych 84 tys. miejsc pracy. Z kolei stopa bezrobocia wzrosła do 6,1 proc. Obie wartości okazały się znacznie gorsze od prognozowanych przez analityków.

Nie można wykluczyć, że będące w sferze największych zainteresowań Fed wspomniane indeksy skłonią do poluzowania polityki monetarnej, a w rezultacie do obniżki stóp procentowych.

Odbudowa pozycji w drugiej części sesji wspierana była przeceną ropy, której cena za baryłkę spadła poniżej 107 USD do najniższego poziomu od pięciu miesięcy. Stawce przecenianych sektorów przewodzili producenci energii, spółki użyteczności publicznej i koncerny wydobywające surowce. Po przeciwnej stronie rynku znalazł się sektor finansowy i spółki specjalizujące się w technologiach informatycznych.

Jedną z gwiazd sesji zostały papiery SanDisk. Jeden z największych na świecie producentów kart pamięci stał się celem przejęcia przez południowego giganta, koncern Samsung. Cena akcji zwyżkowała momentami ponad 32 proc.

Powody do zadowolenia mieli też akcjonariusze UST. Ten producent papierosów o niskiej zawartości nikotyny ma być wzięty przez sektorowego potentata, Altria Group. Wartość transakcji szacowana jest na co najmniej 10 mld USD.

Udany dzień, przy sięgającej chwilami ponad 14 proc. aprecjacji, mieli udziałowcy Quiksilver. Producent m.in. sportowej odzieży zimowej pochwalił się lepszymi niż zakładały prognozy wynikami finansowymi.

Straty z początku sesji odrobiły walory Merrill Lynch, mimo że bank inwestycyjny otrzymał negatywną ocenę od Goldman Sachs. Analitycy obniżyli rekomendację z neutralnie do sprzedaj. Swoją decyzję uzasadnili oczekiwanymi dalszymi odpisami w związku ze stratami w segmencie kredytowym i zabezpieczających je papierów wartościowych.

Ostatecznie piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksu DJ IA o 0,29 proc., wskaźnika S&P500 o 0,44 proc., i spadkiem Nasdaq Composite o 0,14 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu