Wall Street wyczekuje na dane

opublikowano: 30-11-2015, 22:07

Kończąca listopad sesja na amerykańskich giełdach stała pod znakiem niewielkich zmian indeksów. Dopiero na finiszu podaż mocniej przycisnęła.

Inwestorzy powstrzymują się od bardziej zdecydowanych działań czekając na przewidziane na ten tydzień istotne odczyty z gospodarki mające stanowić podstawę dla decyzji władz monetarnych odnośnie podwyższenia stóp procentowych, lub pozostawienia ich na ciągle rekordowo niskim poziomie.

Wall Street, NYSE
Wall Street, NYSE
Bloomberg

Szczególnie wyczekiwane są decyzje ECB oraz piątkowa prezentacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Według analityków, w listopadzie stworzonych zostało 200 tys. miejsc pracy poza rolnictwem. Tak dobry wynik może przesądzić o pierwszej od 2006 r. podwyżce stóp przez FOMC. Aktualne stawki zakładają 78-proc. prawdopodobieństwo takiej decyzji, co oznacza wzrost z 52 proc. w minionym miesiącu.

W poniedziałek opublikowane zostały dane dotyczące m.in. silniejszego niż się spodziewano spadku indeksu Chicago PMI, obrazującego zmiany aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w jednym z największych okręgów przemysłowych na świecie. 

Rozczarować mógł też również słabszy od prognoz wzrost wskaźnika podpisanych umów kupna domów.

W centrum zainteresowań handlujących w poniedziałek znajdowały się udziały detalistów zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych, ze względu na otwarty właśnie sezon sprzedaży świątecznej i tzw. Cyber Monday, dzień z największym handlem online w roku.

Na finiszu sesji wszystkie trzy indeksy miały czerwone odcienie. Dow Jones IA tracił 0,44 proc. wskaźnik S&P500 spadał o 0,46 proc. zaś Nasdaq o 0,37 proc. W skali całego miesiąca indeksy zyskały, choć tylko w przypadku NAsdaq można mówić o znaczącym wzroście (+1,1 proc.). 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane