Wall Street zaczyna wierzyć w nadejście recesji

11-01-2008, 22:06

Na giełdach w USA znów zapanowały fatalne nastroje. Coraz więcej inwestorów jest przekonanych, że recesja jest nieunikniona.

Dow Jones pod koniec sesji spadał nawet o 300 pkt. Potem lekko odbił w górę, ale ostatecznie tracił  246 pkt. (-1,92 proc.). S&P500 spadł o 1,36 proc., a Nasdaq o 1,95 proc.

Na pogorszenie nastrojów duży wpływ miała prognoza niższego zysku American Express. To już drugi emitent kart kredytowych (w czwartek zrobił to Capial One), który w ciągu dwóch dni sygnalizuje, że konsumenci ograniczają wydatki, a część ma kłopoty ze spłatą pożyczek. Akcje AmEx były najmocniej przecenionym komponentem średniej Dow Jones. Wiadomość, że wskaźnik zaufania konsumentów, RBC Cash Index, spadł do najniższego poziomu w historii, dodatkowo skłoniła inwestorów do pozbywania się akcji spółek, których wyniki zależą od tego, jak chętnie Amerykanie wydają pieniądze. Drugim najmocniej przecenionym blue chipem był McDonald’s. Rynek mocno przecenił akcje Tiffany & Co. Handlująca markową biżuterią firma rozczarowała przedstawiając słabsze niż oczekiwano wyniki sprzedaży w sezonie świątecznym i potwierdzając obawy co do spadających wydatków konsumentów. W sektorze finansowym mocno spadły notowania Countrywide Financial. Bank of America potwierdził czwartkowe informacje o przejęciu lidera rynku kredytów hipotecznych. Rozczarować mogło to, że jego gotów zapłacić mniej niż wycenił go rynek. Piątkowa wiadomość, że J.P. Morgan Chase jest gotów przejąć Washington Mutual, największą amerykańską kasę oszczędnościowo-pożyczkową, pomogła tylko drugiej ze spółek. Na rynku technologicznym o prawie jedną czwartą spadła wartość rynkowa RF Micro Devices. Dostawca chipów dla Motoroli i Nokii zapowiedział pogorszenie wyników w związku ze spadkiem zamówień od największych klientów w Azji. Przyszły tydzień zapewne przyniesie mnóstwo emocji, bo wyniki finansowe za miniony kwartał przedstawią największe amerykańskie banki, Citigroup, JP Morgan Chase i Merrill Lynch. Ten ostatni, według The New York Times, ma poinformować o 15 mld USD straty na nietrafionych inwestycjach. W piątek akcje Merrill Lynch jednak zdrożały.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Wall Street zaczyna wierzyć w nadejście recesji