Wall Street zakończyła tydzien kolejną przeceną

WST
opublikowano: 28-03-2008, 21:05

Do połowy sesji, na amerykańskich giełdach przewaga leżała po stronie kupujących i to mimo danych makro, które nie były zbyt dobre. Potem jednak zaczęła się realizacja zysków, wspierana między innymi przeceną ropy.

Ostatecznie indeks Dow Jones stracił 0,70 proc. zaś Nasdaq Composite obniżył się o 0,86 proc.

Spadkowej tendencji z ostatnich godzin nie był w stanie powstrzymać też FED, który zadeklarował kolejny zastrzyk gotówki dla banków. W kwietniu na amerykański rynek finansowy ma trafić kolejne 100 mld USD (do tej pory wpompowano w postaci krótkoterminowych kredytów udzielonych przez odpowiednik banku centralnego już 260 mld USD).

Opublikowane w piątek dane makro nie dały powodów do wielkiego optymizmu. Wydatki konsumpcyjne w lutym zwiększyły się o zaledwie 0,1 proc. podczas gdy analitycy liczyli na dwa razy wyższą dynamikę. Podobnie w przypadku inflacji bazowej PCE, która również wzrosła o 0,1 proc.

W dalszym ciągu tendencję spadkową kontynuuje indeks nastrojów konsumentów publikowany przez Uniwersytet Michigan. W marcu opadł on do 69,5 pkt i okazał się słabszy niż oczekiwali ekonomiści (71,0 pkt).

Oczy inwestorów znów zwrócone były na sektor finansowy. A wszystko za sprawą sprzecznych doniesień odnośnie banku Lehman Bros. W czwartek rynek został zelektryzowany informacją o potencjalnych, porównywalnych do Bear Stearns problemach tej instytucji z płynnością finansową co doprowadziło do spadku wyceny. W piątek z kolei, analitycy Citigroup starali się tonować nastroje odnośnie LB zapewniając, że bankowi nie grozi bankructwo. Wycena papierów LB wahała się jednak, co sugeruje, że inwestorzy nie do końca przekonani byli do zapewnień analityków.

W niełasce graczy znalazły się papiery JC Penny, właściciela sieci domów towarowych. Firma ostrzegła przed słabszymi rezultatami obniżając prognozę zysku.

Dosyć dobrze prezentowały się walory Apple. Analitycy Bank of America, w nocie do inwestorów napisali, że spółka może już w drugim kwartale ruszyć ze sprzedażą kultowego telefonu komórkowego iPhone trzeciej generacji. To powinno zwiększyć zysk spółki.

Udany dzień mieli też posiadacze akcji Red Hat. Największy na świecie dystrybutor oprogramowania Linuksowego odnotował w czwartym kwartale 7,4-proc. wzrost zysku, co było lepszym wynikiem od zakładanego przez specjalistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wall Street zakończyła tydzien kolejną przeceną