Wall Street zamknęła tydzień spadkiem

To nie było udane zakończenie tygodnia na amerykańskich giełdach. Inwestorzy udali się na weekendową przerwę w słabych nastrojach.

Indeksy na Wall Street spadały przez cały dzień, a podaż zachęcało do działania kilka istotnych czynników. Trendu ni były w stanie odwrócić nawet dużo lepsze od prognoz dana makro.

Na finiszu sesji wskaźnik Dow Jones IA spadał o 0,39 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 0,49 proc. zaś Nasdaq tracił 0,51 proc.

Podstawowym czynnikiem implikującym zachowanie inwestorów były wpierw spekulacje, a następnie oficjalne potwierdzenie informacji o obniżeniu ratingów kilku krajów strefy euro przez agencję Standard & Poor’s. W gronie „poszkodowanych” znalazła się m.in. Francja, która straciła swoją topową ocenę.

Niedźwiedzie wspierane też były rozczarowującymi wynikami kwartalnymi JPMorgan Chase. Największy amerykański bank pod względem aktywów poinformował o spadku zysku w czwartym kwartale minionego roku do 3,73 mld USD co daje 90 centów na akcję z 4,83 mld i 1,12 USD na akcję rok wcześniej, I choć dane pokryły się ze średnią prognoz analityków, inwestorzy poczuli się rozczarowani i przeceniają walory instytucji.

Sytuacji nie była w stanie poprawić publikacja indeksu zaufania konsumentów. W styczniu 2012 r. wskaźnik opracowywany przez Uniwersytet Michigan i Reuters wyniósł według wstępnych wyliczeń 74 pkt. Prognoza analityków zakładała wzrost do poziomu 71,4 pkt z 69,9 pkt w grudniu. To najwyższa jego wartość od maja ubiegłego roku.

Wszystkie 10 grup wschodzących w skład indeksu S&P500 notowało w piątek spadek. Oprócz wspomnianego JPMorgan Chase, na wartości sporo też traciły akcje innych potentatów sektora bankowego jak np. Bank of America, Morgan Stanley, Citigroup i Goldman Sachs Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street zamknęła tydzień spadkiem