Wall Street znów na równi pochyłej

JO
opublikowano: 03-12-2008, 15:50

Spadek presji płacowej i jednoczesny wzrost wydajności w III kwartale w USA nie wystarczyły, aby poprawić nastroje przed sesją w USA. Inwestujący za oceanem przestraszyli się największej od 7 lat liczby pozbawionych pracy w sektorze prywatnym w listopadzie.

Jako podała agencja ADP, sektor prywatny obciął w listopadzie 250 tys. stanowisk, czyli najwięcej od 7 lat. Analitycy spodziewali się, że na bruk trafi ok. 200 tys. pracowników sektora prywatnego. Agencja poinformowała również, że zrewidowała dane za październik ze 157 tys. do prawie 180 tys. osób. Z drugiej jednak strony w III kwartale wzrosła wydajność pracy i spadła presja płacowa. To jednak nie wystarczyło, aby zelektryzować inwestorów. 

Departament Pracy poinformował dzisiaj, że wydajność pracy, kluczowa składowa odpowiadająca za standard życia, wzrosła w ujęciu rocznym o 1,3 proc. w kwartale od lipca do września. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,9 proc. To jednak wciąż mniej niż w II kwartale, kiedy zanotowano wzrost produktywności o 3,6 proc. i jednocześnie tylko nieznacznie więcej niż w ostatnim miesiącu. W listopadzie wydajność pracy wzrosła o zaledwie 1,1 proc.

Wraz z nieznacznym wzrostem produktywności spadła presja płacowa, mierzona w jednostkowych kosztach pracy. W trzecim kwartale wzrosła ona o 2,8 proc., po tym jak w II kwartale zanotowała spadek o 2,6 proc. Stopa wzrostu w kwartale od lipca do września znalazła się poniżej 3,6 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. To oczywiście dobre prognostyki, ale do pełnej poprawy jeszcze daleko.

Amerykańskie indeksy są mocno niezdecydowane. Jednego dnia ostro spadają, a drugiego pną się do góry. W zeszłym tygodniu udało im się obrać stały kierunek, czy zdążą jeszcze w tym? Analitycy są przekonani, że rozstrzygnięcia można spodziewać się po czwartkowej decyzji brytyjskich oraz europejskich władz monetarnych dotyczących przyszłości stóp procentowych. Spodziewają się oni, że znów obetną one ceny długu. Wiele może przynieść piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy (listopadowa stopa bezrobocia).

O godz. 15:45 DJIA spadał o 1,5 proc., Nasdaq oddawał 1,4 proc., a S&P 500 tracił 1,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street znów na równi pochyłej