Wall Street znów w dół

Mimo obiecującego początku, z inwestorów handlujących na Wall Street szybko uszło powietrze i kolejne fazy notowań stały pod znakiem przewagi strony podażowej.

W efekcie dominacji obozu niedźwiedzi, indeksy tkwiły w czerwonych regionach. Na parkietach czuje się rosnącą obawę i wyczekiwanie na wyniki środowo-czwartkowego posiedzenia władz monetarnych. Zapadną na nim bardzo ważne decyzje zarówno dla gospodarki, jak i giełdy, czy Fed podniesie w końcu po 10-ciu latach stopy procentowe, czy też postanowi je jeszcze utrzymać przez jakiś czas na niemal zerowym poziomie. 

Zdaniem Marka Lischiniego, szefa strategów inwestycyjnych w Janney Montgomery Scott z Filadelfii, niepewność na giełdzie jest tak duża, że niemal sparaliżowała inwestorów. 

W poniedziałek kalendarium danych makro z amerykańskiej gospodarki świeciło pustkami, co zmusiło graczy do skupieniu swojej uwagi przede wszystkim na doniesieniach z Chin i ze spółek. W tym pierwszym przypadku znów można było mówić o rozczarowaniu. W sierpniu spadło bowiem  tempo wzrostu w inwestycjach i produkcji, co sugeruje, że dynamika chińskiego PKB może spaść w III kw. poniżej poziomu 7 proc.

W poniedziałek przecenę odnotowywało dziewięć spośród 10 głównych sektorów wchodzących w skład indeksu S&P500. Najmocniej tracił na wartości sektor materiałowy.

Informacja o spodziewanym kolejnym rekordzie sprzedaży nowych modeli iPhone’a w debiutancki weekend wspierała wzrost wyceny walorów Apple, choć entuzjazm inwestorów był studzony ogólnymi obawami o kondycję rynku akcji.

O ponad 4 proc. zniżkował kurs akcji Alibaba Group Holding, największego chińskiego detalisty internetowego, obecnego w notowaniach na Nasdaq. Korektę wywołała opinia zamieszczona w opiniotwórczym magazynie „Barron’s”, że spółka może stracić kolejne 50 proc. swojej wartości.Rykoszetem dostało się akcjom Yahoo, które ma udziały w gigancie z Państwa Środka.  

Na zamknięciu sesji indeks DJ IA zniżkował o 0,38 proc. Wskaźnik S&P500 spadał o 0,41 proc. zaś Nasdaq o 0,34 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street znów w dół