Waluta Nigerii nigdy nie była słabsza

opublikowano: 06-11-2014, 13:20

Spadek notowań ropy nie dołuje jedynie rubla. Nigeryjska naira właśnie zanotowała najniższą wartość wobec dolara w  historii, donosi Financial Times.

Inwestorzy wychodzą z nigeryjskiego rynku spodziewając się tam dekoniunktury w związku ze spadkiem notowań ropy. Nigeria to największa gospodarka Afryki i największy producent ropy na tym kontynencie. Aż 80 proc. wpływów do budżetu generuje ropa. W budżecie na 2015 rok rząd założył, że średni kurs będzie wynosił 78 USD. Obecnie sięga ok. 82 USD.

Financial Times informuje, że w trakcie niespokojnego czwartkowego handlu naira taniała o blisko 3 proc. wobec dolara, po raz pierwszy przekraczając poziom 170. Od początku roku naira osłabła o 7,5 proc. wobec dolara.

Mocno spada w czwartek także nigeryjska giełda. Główny indeks poszedł w dół aż o 4 proc., najmocniej w tym roku. To już jego jedenasty spadek z rzędu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane