Walutowy wabik na firmy

SW
opublikowano: 04-06-2013, 00:00

Czeska instytucja płatnicza kusi naszych przedsiębiorców tanimi przelewami zagranicznymi i darmową wymianą walut.

Akcenta, firma oferująca obsługę transakcji walutowych dla przedsiębiorców zajmujących się handlem zagranicznym, postanowiła powalczyć o polskie małe i średnie firmy. Moment jest idealny nie tylko ze względu na dobre wyniki polskiego importu i eksportu (w ciągu 5 ostatnich lat wartość polskiego eksportu rosła średnio o 10 proc.), ale także dlatego, że w czasie spowolnienia gospodarczego firmy jeszcze chętniej szukają oszczędności w każdym obszarze, również transakcji zagranicznych i wymiany walut. Firmy zajmujące się w Polsce handlem zagranicznym najczęściej korzystają w tym zakresie z usług banków i kantorów internetowych.

— Banki mogą co prawda zaoferować dobre warunki, ale tylko dla klientów operujących dużymi kwotami. Natomiast kantory internetowe oferują dobre kursy, ale nie mogą kompleksowo obsłużyć całej transakcji. My, obsługując transakcje walutowe jako instytucja płatnicza, połączyliśmy najlepsze cechy banków i kantorów internetowych — twierdzi Radosław Jarema, dyrektor zarządzający Akcenta na Polskę.

Firma za darmo wymienia waluty nie tylko standardowe, ale również 120 walut egzotycznych. Wymienić można dowolną ilość wybranej waluty. Kursy są indywidualnie ustalane i negocjowalne.

— Oferowany kurs pozwala zaoszczędzić naszym klientom 200-500 zł na każdej transakcji w wysokości 10 tys. EUR — przekonuje Radosław Jarema. Swoją przewagę Akcenta widzi także w niskich kosztach płatności zagranicznych. Darmowe są płatności przychodzące we wszystkich standardowych walutach, a także przelewy w koronach czeskich do Czech, w euro na Słowację oraz w euro i dolarach w ramach polskich, czeskich, słowackich i węgierskich banków partnerskich. Za pozostałe przelewy zagraniczne firma pobiera stałe, ale — jak przekonuje — niskie opłaty. W najbliższym czasie Akcenta planuje mocniej wejść w transakcje forwardowe. Zaproponuje m.in. limit dealingowy, czyli możliwość zawierania transakcji forward bez zabezpieczenia. Obecnie firma obsługuje w Polsce prawie 3 tys. klientów biznesowych. W 2012 r. zrealizowała dla nich transakcje o wartości 1,1 mld zł. W 2014 r. liczba klientów ma wzrosnąć o 35 proc., a obrót do 2,5 mld zł. Firma obliczyła, że w Polsce jest ok. 23 tys. idealnych dla niej klientów. To importerzy i eksporterzy, których roczny obrót wynosi min. 1 mln zł i którzy 2-3 razy w miesiącu robią przelew na 30 tys. EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Walutowy wabik na firmy