Waluty wschodzące oddały całość zysków

Obliczany przez Bloomberga indeks odzwierciedlający wyniki strategii kupowania walut z rynków wschodzących finansowanej kredytem w dolarze oddał całość zanotowanych od początku roku zysków.

Obliczany przez Bloomberga indeks odzwierciedlający wyniki strategii kupowania walut z rynków wschodzących finansowanej kredytem w dolarze (tzw. carry trade) oddał całość zanotowanych od początku roku zysków. Wszystko przez umocnienie dolara, którego indeks umocnił się od trzyletniego dołka z połowy lutego o 2,8 proc., oraz przez wyższy koszt pożyczania w tej walucie.

Zobacz więcej

Fot. REUTERS-Edgard Garrido

— Gwałtowny wzrost krótkoterminowych rynkowych stóp procentowych w USA zwiększył koszt gry na osłabienie dolara. Już sam ich skok doprowadził do zamknięcia części krótkich pozycji na dolarze i wywarł presję na waluty rynków wschodzących, które w ostatnim okresie zachowywały się gorzej od rynku — komentuje w nocie do klientów Michael Sneyd, strateg walutowy banku BNP Paribas.

O skali napływów kapitału na rynki wschodzące świadczyć może fakt, że w marcu wartość ich długu, znajdującego się w rękach inwestorów zagranicznych, sięgnęła bliskiego rekordu poziomu 745 mld USD, oblicza Deutsche Bank. Według Kita Juckesa, stratega walutowego Societe Generale, inwestujący na rynkach wschodzących stają się nerwowi, bo zbliża się szczyt cyklu koniunkturalnego, a jego spadkową fazę uważa się za niesprzyjającą inwestycjom w tej grupie krajów. Pocieszeniem dla szukających zysków na rynkach wschodzących może być jednak fakt, że krótkie pozycje na dolarze zostały już w znacznej mierze wyczyszczone — przyznaje Michael Sneyd. ierciszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu