Warmińsko - Mazurska SSE rozkręca się

Anna Pronińska
opublikowano: 30-10-2009, 00:00

To małe firmy ustawiają się w kolejce do skorzystania z profitów. Duże odkładają inwestycje.

To małe firmy ustawiają się w kolejce do skorzystania z profitów. Duże odkładają inwestycje.

Aż cztery zezwolenia tylko w październiku wydała na inwestycje Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WMSSE). Firmy, które je otrzymały, związane są z branżami: chemiczną, spożywczą i meblarską. Powstanie ponad 80 miejsc pracy. Firmy zadeklarowały zainwestować co najmniej 28 mln zł.

— Mimo kryzysu gospodarczego wśród małych i średnich przedsiębiorstw Warmii i Mazur oraz północnego Mazowsza [podstrefy WMSSE są też zlokalizowane m.in. w Mławie, Ciechanowie i Ostrołęce — przyp. red.] obserwujemy ożywienie inwestycyjne. Natomiast duże firmy odłożyły na pewien czas decyzje w zakresie nowych inwestycji —mówi Wojciech Goljat, prezes WMSSE.

Od początku roku WMSSE wydała już osiem zezwoleń, w których przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 160 miejsc pracy i zainwestowanie 60 mln zł.

— Może nie są to imponujące kwoty, ale w tej części Polski nie ma wielkich tradycji gospodarczych. Mam nadzieję, że do końca roku wydamy jeszcze kilka zezwoleń — dodaje Wojciech Goljat.

Zapewnia, że dwa są niemal pewne. Opiewają na około 12 mln zł i 20-25 miejsc pracy. To małe firmy z branż spożywczej oraz materiałów budowlanych.

— Jest też szansa, że do końca roku wydamy zezwolenia dla trzech przedsiębiorców z sektorów elektronicznego i przetwórstwa drewna. Jeden z nich może zainwestować kilkanaście milionów złotych i dać 50 miejsc pracy — wylicza prezes WMSSE.

Dobrze zapowiada się przyszły rok, który — zdaniem szefa WMSSE — może mieć podobną liczbę wydanych zezwoleń, ale być o wiele lepszy w deklarowanych przez firmy kwotach na inwestycje i miejscach pracy.

— Tylko w pierwszym kwartale 2010 r. łączna kwota może sięgnąć 150 mln zł dzięki trzem firmom. Jest więc szansa na powstanie około 200 miejsc pracy — dodaje Wojciech Goljat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warmińsko - Mazurska SSE rozkręca się