WARMIŃSKO-MAZURSKIE

WK
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Liczba ludności (mln) 1,4

Udział województwa w PKB (proc.) 2,8

Średnia płaca (zł) 2744,7

Zarejestrowani bezrobotni (tys.) 96,3

Stopa bezrobocia (proc.) 18,5

Zarejestrowane podmioty gospodarcze (tys.) 117,3

Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane I-VI 2010 (tys.) 7,4

Nakłady inwestycyjne (mld zł) 5,8

Liderzy i ich Punktacja

1 Michelin Polska 100,000

2 Dekorglass Działdowo 67,880

3 Swedwood Poland Oddz. w Wielbarku 66,171

4 Sklejka-Pisz 60,041

5 Grupa Animex oddział w Morlinach 58,666

6 Prawda 55,712

7 Zakłady Mięsne Grupa Animex Oddz. w Ełku 55,229

8 Hotel SPA - Dr Irena Er is 48,858

9 Philips Lighting Poland w Kętrzynie 48,449

10 ES-System Wilkasy 48,114

1Marka Michelin jest obecna w Olsztynie od 1995 r. Dzięki dużym inwestycjom i współpracy z Warmińsko-Mazurską Strefą Ekonomiczną, fabryka opon rozwinęła się technologicznie, stając się jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów w Grupie Michelin.

Jean-Michel Belleux

dyrektor generalny Michelin Polska i Kraje Bałtyckie

Spółka Michelin jest jednym z największych pracodawców w regionie. Produkujemy najwyższej jakości opony, sprzedawane na całym świecie. Obecnie zatrudniamy ponad 4 tysiące osób. Oferujemy mieszkańcom regionu możliwość stabilnej pracy i rozwoju zawodowego. Zatrudniamy absolwentów olsztyńskich szkół, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz wyższych uczelni technicznych z całej Polski. Nasi pracownicy mają szansę na interesującą karierę zawodową w dziedzinie produkcji w naszej fabryce w Olsztynie, a zainteresowani sprzedażą i marketingiem znajdą ciekawe stanowiska w Agencji Handlowej w Warszawie. Ludzie ciekawi świata i gotowi na międzynarodowe wyzwania mogą również budować karierę w zakładach Grupy Michelin poza granicami Polski.

2Dekorglass Działdowo zajmuje się zdobieniem opakowań szklanych do kosmetyków i alkoholi. Stosuje różne techniki: malowanie lakierami wodnymi, sitodruk, matowienie chemiczne, hot-stamping oraz metalizacja.

Gabriel Chojak

prezes Dekorglass Działdowo

W ciągu 15 lat działalności osiągnęliśmy wysoki poziom zaawansowania technologicznego. Doceniają to nasi klienci. Zdobimy butelki do alkoholi dla marek Belvedere, Hennessy, Remy Martin, Chopin. Nasze zdobienia flakonów do kosmetyków wykorzystują właściciele marek Hugo Boss, Aqua Di Gio, Givenchy, DG, Gucci, Avon, Ives Rocher.

Planujemy dalsze inwestowanie w innowacyjne technologie. Zatrudniamy 1000 osób.

Niestety, dalszy rozwój firmy zależy nie tylko od nas. Dużym problemem jest kiepska infrastruktura drogowa w regionie, ale władze wojewódzkie ignorują go. Od wielu lat staramy się o modernizację drogi 544, która umożliwi lepszą współpracę z zagranicą. Mimo bardzo dużego ruchu jej modernizacja jest odkładana na rzecz mniej istotnych z punktu widzenia gospodarczego dróg.

3Swedwood Poland Oddział w Wielbarku jest częścią szwedzkiej Grupy Swedwood, przemysłową gałęzią Grupy Ikea. Działa od 2006 r. W fabryce odbywa się cały proces, począwszy od obróbki kłód do wykonania mebli. Gotowe wyroby trafiają do sklepów Ikea na całym świecie.

Lennart Orsander

dyrektor zarządzający Swedwood Poland Oddział w Wielbarku

Rok 2010 był dla nas bardzo pracowity, gdyż oddaliśmy do użytku fabrykę peletu i zwiększyliśmy działalność o ponad 100 proc. Liczba wyprodukowanych mebli wzrosła ze 150 tys. do 450 tys. sztuk, a zatrudnienie zwiększyło się o 500 osób. Mamy 1050 pracowników, co stawia nas w czołówce największych pracodawców w regionie. Jako członek Grupy IKEA gwarantujemy bezpieczne warunki pracy i dbałość o środowisko naturalne. Budowa fabryki nie tylko przyczyniła się do rozwoju regionu. Znacząco wpłynęła również na rozwój firm z całej Polski, uczestniczących w realizacji inwestycji wartej ponad 100 mln EUR, oraz firm, z którymi Swedwood miała lub ma podpisane kontrakty. Na sukces tej wielkiej inwestycji z pewnością miała wpływ dobra współpraca z lokalnymi władzami, kontynuowana do dziś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy