Warszawa pozwana

EG
opublikowano: 2012-04-30 00:00

O zyski z podstawowego biznesu coraz trudniej, więc deweloperzy zaczynają się niecierpliwić. Po swoje idą do sądu.

Nieprzyjemne prezenty tuż przed majówką zrobili warszawskim instytucjom samorządowym dwaj deweloperzy: Polnord i JW Construction.

Spółka kontrolowana przez Józefa Wojciechowskiego pozwała urząd miasta o zobowiązanie do nabycia 3,2 ha z działki przy ul. Olbrachta. Chce za to dostać ponad 91 mln zł netto plus odsetki od 2010 r.

Sprawa JW Construction dotyczy obowiązku wykupienia działek wyodrębnionych przez plan zagospodarowania przestrzennego pod drogi publiczne, w szczególności Trasy N-S. Plan został uchwalony dopiero po tym, jak deweloper kupił działkę, na której zbudował osiedle Górczewska Park. Miasto nie pali się do wykupu, bo budżet i tak ma napięty.

Roszczenia Polnordu dotyczą samorządowej spółki — Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) .

Deweloper chce od niej 11,8 mln zł za korzystanie z 20 km sieci wybudowanej przez spółkę. Przygotowuje też pozwy o wykupienie instalacji. Rzeczoznawcy oszacowali ich wartość na około 150 mln zł.

— MPWiK zarabia na używaniu infrastruktury wybudowanej przez Polnord i nie odpowiada na wezwania o uregulowanie tej kwestii. Stąd taki krok — mówi Krzysztof Olszewski z Polnordu.

Żaden z wniosków nie trafił jeszcze do samorządowych instytucji, stąd brak komentarza do zarzutów deweloperów.