Warszawa przyciąga, bo daje pracę

AR
opublikowano: 09-08-2019, 13:09

70 proc. pracodawców w stolicy ma zamiar zwiększać zatrudnienie - wynika z raportu "Kapitał ludzki w Warszawie", przygotowanego przez Antal.

- Zależy nam na tym, by specjalistów o unikatowej wiedzy i umiejętnościach było w naszym mieście jak najwięcej - mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. 

W Warszawie co roku, tymczasowo bądź na stałe, osiedlają się nowi mieszkańcy. Firma badawcza na zlecenie Biura Rozwoju Gospodarczego urzędu m. st. Warszawy oceniła ich nastroje. Z badania -  w którym wzięli udział cudzoziemcy mieszkający i pracujący w Warszawie, studenci spoza Warszawy i zza granicy oraz pracodawcy - wynika, że  93 proc. studentów i 89 proc. cudzoziemców ocenia stolicę jako dobre miasto do rozwoju kariery. Nieco mniej -  84 proc. - postrzega ją jako satysfakcjonujące miejsce do życia. 

Co roku w Warszawie kształci się 220 tys. studentów, a 50 tys. absolwentów opuszcza uczelnie. Większość z nich - 63 proc. - podejmuje studia w stolicy głównie ze względu na możliwość dalszego rozwoju kariery w tym mieście.  Tylko 54 proc. studentów zainteresowanych jest jednocześnie „szeroką ofertą edukacyjną”.  

- Oczekują studiów na wysokim poziomie, wykwalifikowanej kadry jak i różnorodnych zajęć, aby zaspokoić swoje zainteresowania. W znalezieniu wymarzonego miejsca pracy może znacząco pomóc odpowiedni kierunek studiów, a tych w ofercie warszawskich uczelni wyższych zdecydowanie nie brakuje – zauważa prezes zarządu Antal, Artur Skiba.

Studenci pochodzący spoza Warszawy (napływają tu również z innych dużych miast Polski (najwięcej z Łodzi i Wrocławia) jako silne strony miasta wskazują przede wszystkim komunikację miejską, a następnie kolejno: obecność międzynarodowego biznesu, ofertę zawodową oraz edukacyjną.  Jeśli chodzi o cudzoziemców, dominują Ukraińcy (mieszka ich w stolicy 14,7 tys.), Białorusini, Wietnamczycy i Rosjanie. Licznie reprezentowane są też Indie i kraje Europy Zachodniej (w stolicy możemy spotkać wielu Francuzów, Niemców czy Brytyjczyków).

- Warszawa oceniana jest jako miasto z bogatą ofertą kulturalną oraz gastronomiczną, ale przede wszystkim - miasto wielu możliwości zawodowych. Docenia to 63 proc. obcokrajowców, którzy wiążą swoją przyszłość zawodową ze stolicą Polski. Pracodawcy w Warszawie oferują stosunkowo wysokie wynagrodzenia, ale trzeba się również liczyć z wysokimi kosztami mieszkań oraz usług – mówi Sebastian Sala, menager z Antal.

O pracę nie muszą się martwić - podkreślają analitycy. Perspektywy są optymistyczne. Z badania wynika, że większość firm w stolicy planuje się rozwijać - siedem na dziesięć chce zwiększać zatrudnienie, a tylko 3 proc. je redukować. [AR]

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy