Warszawa w odwrocie

Dorota Gąsowska
15-03-2007, 00:00

Popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe w 2006 r. zwiększył się prawie dwukrotnie. Analitycy zapewniają, że to nie koniec.

Nowe obiekty powstają głównie poza stolicą

Popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe w 2006 r. zwiększył się prawie dwukrotnie. Analitycy zapewniają, że to nie koniec.

Rok 2006 na rynku powierzchni magazynowo-logistycznych upłynął pod znakiem dynamicznego wzrostu. Rekordowo zwiększyło się zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny, wzrosła liczba realizowanych projektów, rozbudowują się istniejące obiekty. CB Richard Ellis, firma doradcza specjalizująca się w nieruchomościach komercyjnych, opublikowała raport „Big Box Poland” — Rynek Powierzchni Magazynowych w Polsce. Po porównaniu roku 2005 i 2006 okazało się, że popyt na powierzchnie magazynowo-logistyczne wzrósł aż o 96 proc. i ukształtował się na rekordowym poziomie ponad 857 tys. mkw.

Trzy sektory

Analitycy CB Richard Ellis podzielili rynek powierzchni magazynowo-logistycznych na trzy sektory. Pierwszy to obiekty magazynowe i biurowe zlokalizowane nie dalej niż 20 km od centrum Warszawy, drugi to parki logistyczne znajdujące się od 20 do 100 km od centrum stolicy. Do trzeciego sektora zaliczają się inwestycje zlokalizowane w promieniu ponad 100 km od Warszawy, w głównych miastach Polski i ich okolicach. Bazując na tym modelu, wykazano, że ponad 86 proc. powierzchni wynajętej w 2006 r. stanowiły umowy podpisane w sektorze drugim i trzecim. Dodatkowo pod koniec 2006 r. łączna powierzchnia projektów w trakcie realizacji w obu tych sektorach wyniosła 428 tys. mkw.

— W szybko rozwijających się regionach zaliczanych do sektora trzeciego odnotowano największy przyrost powierzchni oraz najwięcej zawieranych umów najmu. Zdecydowany wzrost znaczenia oddalonych od centrum regionów zmienia strukturę geograficzną rynku. W rejonach Katowic, Poznania, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Wrocławia i Gdańska w ciągu roku wybudowano blisko 450 tys. mkw. nowych magazynów. Stanowi to 74 proc. oddanych w tym okresie projektów magazynowo-logistycznych — mówi Tomasz Listowski, doradca do spraw nieruchomości w firmie CB Richard Ellis Polska.

Bez pustostanów

Na koniec roku 2006 we wszystkich sektorach wskaźnik powierzchni niewynajętej zmniejszył się w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 7,94 proc.

— Nadal duża część umów najmu dotyczy magazynów jeszcze nie oddanych do użytku. Aktualnie dostępna powierzchnia magazynowa to 191 tys. mkw. Najwięcej wolnej przestrzeni w już istniejących obiektach znajduje się w sektorze drugim — mówi Grzegorz Cesarczyk, kosultant Richard Ellis Polska i autor raportu.

Rynek powierzchni magazynowych w sektorze pierwszym (centralnym) w roku 2006 też się zdynamizował. Wynajęto tu blisko 117 tys. mkw., co oznacza wzrost w stosunku do 2005 r. o 40 proc. Ze względu na relatywnie niską podaż w sektorze tym odnotowano najniższy wśród wszystkich sektorów wskaźnik powierzchni niewynajętej, który kształtował się na poziomie 4,98 proc.

— Stawki najmu nie uległy w ostatnim okresie znaczącej zmianie. Należy jednak zauważyć, że i stawki, i warunki najmu oferowane przez deweloperów usztywniły się. Ze względu na znaczny popyt deweloperzy coraz mniej chętnie stosują okresy wolne od czynszu — podkreśla Tomasz Listowski.

Regiony

Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 36 proc. i wyniosły na koniec 2006 r. ponad 2,53 mln mkw. Na koniec czwartego kwartału w trakcie budowy znajdowało się ponad 455 tys. mkw. w 23 obiektach magazynowo-logistycznych.

— Zdecydowana większość budowanych obecnie magazynów jest zlokalizowana w ośrodkach oddalonych od Warszawy. W rejonie Katowic, Poznania, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Wrocławia i Gdańska w ciągu roku wybudowano blisko 450 tys. mkw. nowych obiektów tego typu — zaznacza Grzegorz Cesarczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Warszawa w odwrocie