Warszawa wygrywa wyścig po centra danych

opublikowano: 08-06-2021, 20:00

Data center powstają tam, gdzie jest dostępna duża moc energetyczna i infrastruktura internetowa. Na razie stolica jest górą, ale rośnie jej konkurencja.

W najbliższych latach powierzchnie na serwerownie w Polsce ulegną co najmniej podwojeniu. Autorzy raportu PMR o rynku centrów danych w Polsce szacują krajowe zasoby na 87 MW w 2020 r. i przewidują ich wzrost do 166 MW w 2025 r. Boom na data center wywołały Google i Microsoft, zapowiadając inwestycje nad Wisłą. Centra mające obsłużyć globalnych dostawców rozwiązań chmurowych budują tacy jak Vantage, amerykańska firma wynajmująca serwerownie.

Jest moc
Jest moc
Umowa z dostawcą energii zabezpieczyła dostawy prądu do poznańskiego kampusu Beyond.pl na poziomie po 42 MW z każdego z dwóch niezależnych źródeł

Szansa dla deweloperów

– Centra danych są budowane dla ich właścicieli. Operatorzy ich nie sprzedają. Pod tym względem różnią się od innych nieruchomości komercyjnych, np. biurowców czy centrów handlowych, które po wynajęciu są sprzedawane funduszom. Rozwój segmentu data center to zatem szansa na zarobek dla deweloperów i generalnych wykonawców – mówi Janusz Gutowski, szef AXI IMMO Services, spółki z grupy doradczej, zajmującej się rynkiem nieruchomości.

Choć dla dewelopera powierzchnia jest ważna, bo od jej wielkości zależy cena obiektu, rozmiar centrów danych określa się w megawatach (MW), bo to właśnie od zużycia prądu zależy ich skala. Największe serwerownie budowane w Polsce mają po kilkadziesiąt megawatów. Np. Waw11, spółka z grupy Vantage, buduje w Warszawie kompleks o mocy 64 MW za 360 mln zł, a poznańska spółka Beyond.pl za 300 mln zł rozbudowuje w stolicy Wielkopolski centrum danych do 42 MW. Kampus Beyond.pl w Poznaniu uzyskał już pozwolenie na budowę.

– Mamy teren pod inwestycję, podpisaliśmy także umowę z dostawcą energii. Zabezpiecza ona dostawy prądu do naszego kampusu na poziomie 2 x 42 MW. Kończymy prace nad projektem technicznym i w najbliższych miesiącach ruszymy z budową – mówi Wojciech Stramski, prezes Beyond.pl.

Poprzemysłowe lokalizacje

– Przeciętna fabryka zajmująca hale o powierzchni 10-20 tys. m kw. potrzebuje 1 MW energii, natomiast centrum danych – wielokrotnie więcej. Dlatego lokalizacjami pierwszego wyboru są tereny po hutach czy dużych zakładach przemysłowych, do których były doprowadzane linie wysokiego lub średniego napięcia – mówi Janusz Gutowski.

Tego typu inwestycje mogą powstawać w stolicy, w okolicach dawnych zakładów: Huty Warszawa, Ursusa, FSO czy firm przemysłowych na warszawskiej Woli.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

– Poznań i miasta na południu Polski mają jeszcze lepsze warunki pod względem dostępu do energii, gorsze jednak, jeśli chodzi o dostęp do szybkiego internetu – mówi Janusz Gutowski.

W przypadku poznańskiej inwestycji Beyond.pl problem rozwiązała budowa na terenie kampusu w Poznaniu pierwszego w Polsce zachodniej i trzeciego w kraju węzła wymiany ruchu EPIX.

– Uruchomiliśmy też bezpośrednie połączenie telekomunikacyjne o wysokiej przepustowości między Frankfurtem, Poznaniem i Warszawą. W ten sposób powstała jedna z najszybszych tras wymiany danych między Polską a Niemcami, zapewniająca klientom międzynarodowym możliwość kolokowania infrastruktury w naszym centrum danych – mówi Wojciech Stramski, prezes Beyond.pl.

Zielony rachunek za prąd

Cena energii jest głównym składnikiem kosztów przetwarzania danych. Stawki za dystrybucję i wykorzystanie energii w 2021 r., po uwzględnieniu podatku mocowego, oscylują w okolicach 450 zł (ok. 100 EUR) za 1MWh.

– Jeżeli moc zainstalowana w centrum danych wynosi 20 MW i pracuje ono w systemie 24/7, to miesięczna faktura za energię elektryczną wyniesie ok. 6,5 mln zł – szacuje Janusz Gutowski.

Dlatego firmy poszukują rozwiązań optymalizacyjnych - w zakresie kosztów i środowiska, zwracając się w kierunku OZE. Presja na ekologię jest bardzo silna. Np. Google zapowiedział, że od 2030 r. zamierza korzystać już tylko z bezemisyjnych źródeł energii.

Okiem Eksperta
Poznań ma szansę być alternatywą dla Warszawy
Paweł Olszynka
analityk PMR

Największa aktywność na rynku data center w Polsce widoczna jest w Warszawie, a planowane inwestycje wskazują na wzrost jej udziału. Stolica generuje największy popyt na usługi wielkich serwerowni, w tym kolokację i chmurę. Jest to też jednak rynek najbardziej konkurencyjny i wymagający, gdzie o sukcesie decyduje doświadczenie i kompleksowość oferty.

Centra danych rosną jednak również w innych lokalizacjach, np. we Wrocławiu. Niedawno też Netia pochwaliła się nowym dużym klientem w przejętym od wydawnictwa Ringier Axel Springer centrum danych w Krakowie. Alternatywą dla Warszawy ma szansę stać się ośrodek Beyond.pl w Poznaniu. Kluczowe będzie przekonanie do tej lokalizacji któregoś z największych tzw. hyperscalerów lub webscalerów. Umożliwiłoby to budowę całego ekosystemu i przyciągnięcie innych podmiotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane