Warszawiacy chętnie zmieniają lokum

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 09-10-2012, 00:00

Ponad 70 proc. warszawiaków mieszka we własnym mieszkaniu lub domu

W czerwcu 2012 r. CBOS przeprowadził badanie „Sytuacja mieszkaniowa warszawiaków”. Wzięło w nim udział ponad 1,1 tys. pełnoletnich mieszkańców stolicy. Zdecydowana większość ankietowanych — aż 71 proc. — mieszka w lokalu własnym lub należącym do rodziny, a niespełna 30 proc. w mieszkaniu niewłasnościowym (komunalnym, spółdzielczym) lub wynajmowanym od osoby prywatnej. Odsetek mieszkających we własnych czterech kątach wzrasta z wiekiem. Najmniej posiadaczy nieruchomości jest wśród osób, które nie przekroczyły24 lat, najwięcej wśród tych po 65 roku życia. Pośrodku stawki są trzydziesto- i czterdziestolatkowie: odpowiednio 76 i 79 proc. z nich mieszka we własnym mieszkaniu lub domu.

— Warszawiacy dążą do mieszkania w swoim, a nie w wynajmowanym lokalu. Można wnioskować, że są gotowi kupować mieszkania, ale muszą mieć do tego odpowiednie warunki — ocenia Magdalena Gwiazda z CBOS. Posiadaniu własnego lokum sprzyja pozostawanie w związku — we własnym mieszkaniu lub domu mieszka więcej małżeństw (79 proc.) niż osób stanu wolnego (poza wdowcami).

Wymagania rosną z wiekiem

Najwięcej mieszkań w stolicy składa się z dwóch (32 proc.) lub trzech (39 proc.) pokoi. Mniejsze mieszkania częściej kupują ludzie młodzi (25-35 lata). Starsi zajmują trzy, cztery i więcej pokoi. Z danych CBOS wynika, że przeprowadzka do własnego lokum po 34. roku życia wiąże się przede wszystkim ze zmianą lokalu na większy.

— Obserwujemy, że najczęściej zmieniają mieszkania ludzie po 30. roku życia. Mamy mniej więcej połowę klientów w tym wieku. Osoby 30- 44- letnie kupują większe mieszkania, ponieważ wraz z powiększaniem rodziny rośnie ich zapotrzebowanie na dodatkowe metry — mówi Lidia Fedorczuk, dyrektor biura sprzedaży Apartamentów przy Krasińskiego,

Atlas Estates. Odpowiedzi badanych dotyczące liczby współmieszkańców zależą przede wszystkim od wieku i stanu cywilnego. Większe zagęszczenie mieszkań deklarują respondenci najmłodsi. Spada ono wśród 25-34-latków, by znowu wzrosnąć wśród osób w wieku 35-44 lata i ponownie spadać z wiekiem. Wynika to z tego, że najmłodsi dorośli warszawiacy mieszkają z rodzicami, następnie się usamodzielniają, co wiąże się z przeprowadzką i zmniejszeniem liczby mieszkających wspólnie osób. Z kolei przedział wiekowy 35-44 lata to okres, w którym mieszkanie zagęszcza się ponownie z powodu pojawienia się potomstwa. Średnio po 45. roku życia następuje spadek liczby domowników, choćby z powodu usamodzielniania się dzieci.

Zamiana mile widziana

Około 40 proc. ankietowanych w wieku 25 i więcej lat, mieszkających w mieszkaniu lub domu własnym bądź rodzinnym, zdecydowałoby się na zamianę, gdyby mieli dobrą okazję. Ponad 40 proc. motywuje to potrzebą większego lokalu. Na drugim miejscu plasuje się potrzeba zmiany lokalizacji — istotna dla co czwartej osoby. Niemal co dziesiąty respondent postrzega zamianę mieszkania jako sposób poprawy sytuacji finansowej: zmniejszenie kosztów utrzymania bądź uzyskanie dopłaty.

— Dla rodzin, które zamieniają mieszkanie na większe ze względu na pojawienie się dzieci, najważniejsza jest powierzchnia i liczba pokoi. Bardzo istotna jest dla nich także funkcjonalność mieszkania, np. garderoba, balkon, więcej niż jedna łazienka. W porównaniu z singlami lub młodymi parami dla większych rodzin mniejsze znaczenie ma bliskość centrum miasta czy infrastruktury rozrywkowo-kulturalnej. Ważniejsze jest natomiast bezpośrednie otoczenie osiedla, w tym dostępność terenów zielonych i placów zabaw dla dzieci, a także przedszkoli i szkół. W cenie jest też zaciszne położenie z dala od ruchu ulicznego — mówi Lidia Fedorczuk.

Chęć zmiany mieszkania częściej wyrażają mężczyźni niż kobiety. Najchętniej nowego lokum poszukują osoby 25-34-letnie (51 proc.) i 35-44-letnie (59 proc.). Najmniej zainteresowani zmianą mieszkania są warszawiacy, którzy przekroczyli 65. rok życia. Spośród dzielnic, których mieszkańcy byli najliczniej reprezentowani w badaniu, najbardziej zainteresowani zmianą mieszkania są osoby z Targówka, Bielan, Mokotowa i Bemowa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Warszawiacy chętnie zmieniają lokum