Warszawska giełda rozpoczęła tydzień od korekty

Administrator
opublikowano: 28-01-2002, 10:44

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie tylko na początku dawała nadzieje na kontynuację wzrostów. Po kilku minutach o zmianach decydowała już strona podażowa. Spośród spółek zaliczanych do indeksu WIG 20 powody do zadowolenia mogą mieć zwłaszcza akcjonariusze Grupy Onet. Podczas otwarcia, za jeden jej walor płacono 33 zł tj. o 54,9 proc.

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie tylko na początku dawała nadzieje na kontynuację wzrostów. Po kilku minutach o zmianach decydowała już strona podażowa. Spośród spółek zaliczanych do indeksu WIG 20 powody do zadowolenia mogą mieć zwłaszcza akcjonariusze Grupy Onet. Podczas otwarcia, za jeden jej walor płacono 33 zł tj. o 54,9 proc. więcej niż wynosi ustalony kurs odniesienia. Zdecydowanie gorzej postrzegany był Optimus Technologie. Jedynie na otwarciu zanotował on niewielki wzrost, później skala spadków osiągnęła nawet poziom 25 proc. Spośród blue chipów na otwarciu istotną zwyżkę zanotowały akcje Netii. Może to być o tyle dziwne, że spółka poinformowała o fiasku rozmów z obligatariuszami w sprawie zamiany długu na akcje przedsiębiorstwa. W pierwszych minutach sesji zdecydowanie największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się jednak akcje PKN Orlen. Przedsiębiorstwo zyskało na wartości prawie 1,5 proc. przy nieczęsto spotykanych obrotach. Sytuacja ta jest efektem spekulacji dotyczących prób przejęcia koncernu.

Mimo dobrego otwarcia, po kilkunastu minutach trwania sesji kursy niektórych spółek zaczęły tracić na wartości przyczyniając się do spadku wartości podstawowych indeksów. Negatywny wpływ na WIG 20 miały zwłaszcza ujemne zmiany cen na akcjach TP SA, Pekao SA i Elektrimu. Co ciekawe spadki na GPW mają miejsce pomimo dobrych nastrojów na rynkach europejskich.

Tomasz Furman, t.furman@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane