Czytasz dzięki

Warszawski gang trafił przed sąd

opublikowano: 30-06-2015, 22:00

Prokuratura rozbiła szajkę przywłaszczającą nieruchomości. Na ławie oskarżonych zasiądzie 28 osób. Są wśród nich urzędnicy.

Ponad 20 bezprawnie przywłaszczonych nieruchomości, każda o wartości od kilkuset tysięcy do 4 mln zł. Taki był łączny łup zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2009-14 działała w stolicy. Warszawska prokuratura skierowała właśnie do sądu akt oskarżenia przeciwko 28 osobom uczestniczącym w tym procederze. Zarzuty to: udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenie prawa majątkowego znacznej wartości, podrabianiedokumentów i ich używanie, wyłudzanie poświadczenia nieprawdy, pranie brudnych pieniędzy i korupcja.

— Sprawcy wyszukiwali nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym i bez założonej księgi wieczystej, a następnie przejmowali je na podstawie sfałszowanych dokumentów, mających wskazywać na rzekomy tytuł prawny do nieruchomości. Podrabianymi dokumentami były postanowienia sądów z okresu II wojny światowej albo akty własności ziemi z lat 70. — mówi Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Fałszywki służyły do składania wniosków o założenie ksiąg wieczystych. Podpisywały je podstawione osoby, na które sąd zakładał księgę wieczystą. Następnie nieruchomość sprzedawano, najczęściej osobom działającym w dobrej wierze. Proceder nie byłby możliwy bez pomocy pracowników sądów, umożliwiających gangowi uzyskanie bezprawnego wglądu do akt, oraz urzędników warszawskich dzielnic Wawer i Bielany, którzy w zamian za łapówki pomagali w wyszukiwaniu nieruchomości, nadających się do bezprawnego przejęcia. Wśród oskarżonych znaleźli się: organizator grupy, osoby podrabiające dokumenty, „słupy” i ich opiekunowie oraz stołeczni urzędnicy i pracownicy sądów. Większość przyznała się do stawianych im zarzutów i złożyła obszerne wyjaśnienia. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane