Warszawski parkiet czeka na impuls

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 21-08-2014, 17:10

Od trzech dni indeks naszych największych spółek tkwi w marazmie. Najwyraźniej byki nie są gotowe do pokonania oporu, który hamuje ich zapędy. Nie korzystają z nienajgorszej sytuacji na głównych parkietach, obawiając się odwrócenia korzystnej tendencji.

Czwartkowa sesja wpisywała się w scenariusz znany z poprzednich dni. Neutralny start notowań nie wróżył większych emocji. Przez większą część dnia indeks największych spółek poruszał się w bardzo wąskim, zaledwie dziesięciopunktowy przedziale. Jedynym pozytywnym elementem było to, że po zbliżeniu się do 2460 punktów nie uaktywniała się bardziej agresywna podaż. Oznaki osłabienia widoczne były także w segmencie średnich firm. Najlepiej radził sobie WIG250, zwyżkujący o 0,4-0,5 proc.
 
Wśród blue chips w większości przypadków notowano jedynie niewielkie zmiany kursów. Przekraczającymi 2 proc. zwyżkami wyróżniały się jedynie akcje Orange i Kernela. Papiery telekomunikacyjnego potentata dynamicznie idą w górę już od sześciu sesji, zyskując w tym czasie prawie 10 proc. Jednym z ciekawszych elementów byłą próba powstrzymania fatalnej serii waloró1) JSW, które po dotarciu rano do poziomu 33 zł, rozpoczęły ruch w górę. Nie był on zbyt dynamiczny, ale może dawać nadzieję na powstrzymanie spadków. W gronie trzydziestu dużych spółek niechlubne miano lidera spadków dzierżyły taniejące o ponad 10 proc. walory GTC. Kurs osiągnął poziom najniższy od września 2012 r. Trudno się dziwić, skoro deweloper wciąż powiększa stratę. W drugim kwartale sięgnęła ona prawie 292 mln zł.
 
Wskaźnik średnich spółek trzymał się nieźle do południa, gdy w najlepszych momentach zwyżkował o ponad 0,4 proc. Później jednak było coraz gorzej. Wczesnym popołudniem WIG50 dotarł w okolice środowego zamknięcia. Najmocniej ciążyły mu taniejące o prawie 2,5 proc. akcje PKP Cargo. Analitycy DI Investors obniżyli ich cenę docelową z 99 do 69 zł., argumentując to spadkiem udziału spółki w kurczącym się rynku przewozów. O prawie 2 proc. w dół szły papiery Ciechu. Po ustanowieniu szczytu w poniedziałek, od trzech sesji notują one dynamiczną korektę spadkową. Po ponad 2 proc. zwyżkowały jedynie walory Action, Rovese i CD Projekt. Te ostatnie w ciągu kilku sesji zdrożały już o ponad 11 proc. Dobrą passę kontynuowały tą papiery Integera, rosnące o ponad 2 proc. Na szerokim rynku uwagę zwracał przekraczający 13 proc. skok notowań akcji Mostostalu Płock i ponad 10 proc. zwyżka walorów Redanu. W przypadku odzieżowej firmy zadzia łały informacje o planowanym kupnie papierów spółki zależnej przez fundusz private equity.
 
Początek sesji na głównych parkietach europejskich nie był zachęcający. Jednak po godzinie wahań wokół poziomu środowego zamknięcia, indeksy w Paryżu i Frankfurcie poszły bardziej zdecydowanie w górę i trzymały poziom niemal do końca dnia. Wczesnym popołudniem CAC40 zyskiwał prawie 0,9 proc., a DAX rósł o 0,6 proc. Na pozostałych giełdach także dominowały zwyżki, na ogół nie przekraczające kilku dziesiątych procent. Wyjątkiem był indeks w Kijowie, tracący 1,5 proc. oraz zniżkujące wskaźniki w Bukareszcie i Sofii. Niewiele ożywienia wniosło rozpoczęcie handlu za oceanem, gdzie indeksy zwyżkowały po niecałe 0,2 proc., a kolejny rekord w wykonaniu S&P500 nie robił na nikim wrażenia.
 
WIG20 stracił ostatecznie 0,05 proc., WIG30 spadł o 0,13 proc., WIG o 0,02 proc., WIG50 wzrósł o 0,01 proc., a WIG250 o 0,6 proc. Obroty wyniosły nieco ponad 700 mln zł.
 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane