Warszawski parkiet nieskory do wzrostów

Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 13-12-2010, 17:14

Globalne parkiety kontynuują swój rajd św. Mikołaja, który jednak obcy jest notowaniom w Warszawie. Nasze indeksy tydzień rozpoczynają tak samo jak kończyły go przed weekendem, czyli niemrawymi ruchami.

Dzisiaj świat żył weekendowymi informacjami zza Wielkiego Muru, a raczej ich brakiem. Jeszcze w piątek niezwykle realna wydawała się podwyżka stóp procentowych, ale do niej nie doszło. Parkiet w Szanghaju oszalał z radości, a w ślad nim zwyżki przełożyły się na inne parkiety. Problem wyższego kosztu pieniądza jednak pozostał, z tym, że odłożony został na przyszły rok. Opublikowane dane wskazują bowiem, że gospodarka chińska nadal szybko się rozwija, a inflacja na poziomie 5,1 proc. jest zdecydowanie zbyt wysoka.

Teoretycznie naszemu rynkowi pomagać powinna informacja, że Komisja Europejska zgodziła się uwzględnić koszty reformy emerytalnej w sposobie liczenia długu. To oddala możliwość radykalnych reform II filara, czyli dużego gracza na GPW. Problem jednak jest taki, że jak na razie na nasze postulaty zgodził się tylko przewodniczący Komisji i tak naprawdę nie wiadomo jeszcze na co konkretnie się zgodził. Najwidoczniej rynki na takie porozumienie palcem po wodzie pisane nie zdecydowały się pozytywnie zareagować.

Tym niemniej inne parkiety ochoczo się zieleniły, ale ten optymizm po raz kolejny nie udzielił się warszawskim inwestorom. Być może WIG20 nie chce uczestniczyć w szaleńczym rajdzie, który w tym momencie ma już tylko podstawy spekulacyjne. Warto bowiem zobaczyć, że zaangażowanie funduszy hedgingowych wraz z innymi spekulantami na rynku surowców jest większe niż na szczycie surowcowej hossy w 2008 roku. Rynki są rozgrzane do czerwoności i aż prosi się o korektę, na którą nasi inwestorzy być może już czekają. Z drugiej strony inwestorzy zagraniczni najwidoczniej odpuścili sobie nasz region i przez to brakuje kapitału by wywindować indeksy na północ. Węgierski BUX dzisiaj również być słaby. 

Faktem pozostaje więc słabość naszego parkietu i jego niechęć wybicia się ze strefy oporu okolic 2780 pkt. Każdy kolejny dzień bezproduktywnego marazmu oddala możliwość zdobycia nowych rekordów hossy, a zwiększa możliwość odejścia od obecnych poziomów na południe. Ciężko jednak sobie wyobrazić przecenę w ostatnie dni tego roku. Wiązałoby się to bowiem z mniejszymi premiami rocznymi.

Na rynku walutowym nastroje były dobre. Euro się konsekwentnie umacniało, a w ślad za nim drożał też złoty. Bez echa odbiły się dzisiejsze dane o saldzie na rachunku bieżącym, ale po pierwsze nasze krajowe dane przeważnie wpływu na rynek nie mają, a po drugie sama publikacja na poziomie -1,1 mld euro nie odbiegała od prognoz.              
Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane